Treść strony

8237-czy-przyszla-mama-moze-latac-samolotem-1

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Jestem w ciąży! Jak przygotować się do lotu?

Jestem w ciąży! Jak przygotować się do lotu?

Wiele kobiet będących w ciąży zadaje sobie to trudne pytanie. Jeśli latać - to jak się do tego przygotować? Czy podróżowanie z dzieckiem w brzuchu jest bezpieczne?

Przed planowaniem podróży i zakupem biletów na samolot, kobieta w ciąży powinna spełniać kilka, podstawowych warunków. Przede wszystkim ciąża musi przebiegać prawidłowo i nie może być zagrożona. 

Dodatkowo paniom w stanie błogosławionym nie zaleca się lotu w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego? Wysokie ciśnienie podczas startu i lądowania samolotu mogłoby wywołać np. wymioty, ale i poronienie. Ale to nie koniec.

Bezpieczna ciąża

Najbezpieczniej latać w drugim trymestrze ciąży, czyli między 13 a 26 tygodniem - twoje dziecko ma już rozwinięte najważniejsze organy, a ciebie już nie mdli. Jeśli na swoim koncie masz od 32 (ciąża mnoga) do 36 tygodni (ciąża pojedyncza), możesz spodziewać się tego, że obsługa samolotu nie wpuści cię na pokład. Może powołać się na zapis zabraniający lotu w tym stanie, znajduje się on w regulaminie wielu linii lotniczych. W tym okresie zdrowie twoje i twojego dziecka może być zagrożone - kłopoty z krążeniem, zasłabnięcie, a nawet przedwczesny poród na pokładzie. Jak widzisz te "groźby" są uzasadnione.

Zobacz też: Apteczka w samolocie. Jakie leki spakować w bagaż podręczny? >>

Godziny też się liczą

Zaplanuj podróż nie dłuższą niż 3-4 godziny w jedną stronę. Lekarze nie proponują przyszłym mamom lotu przez kilkanaście godzin i tych z przesiadkami. Warto zrobić sobie przerwę na odpoczynek, kiedy czeka cię podwójny rejs.

Gdy jest was więcej

Jeśli nosisz w sobie więcej niż jedno dziecko, twoja ciąża to "ciąża wysokiego ryzyka". Lekarze odradzają latania w takiej sytuacji. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że podróż samolotem wpłynie na ciebie i twoje przyszłe pociechy źle.

Jak przygotować się do podróży samolotem

  • Przed zakupem biletów na samolot zapoznaj się z regulaminem danych linii lotniczych. Może się okazać, że akurat ta, którą wybierzesz, będzie zabraniać lotu w ciąży
  • Zaplanuj wizytę u swojego lekarza - dowiedz się, czy twój stan pozwala ci na podróżowanie na pokładzie samolotu
  • Nie zapomnij wziąć od lekarza zaświadczenia, które informuje o aktualnym tygodniu twojej ciąży - uzyskaj je najlepiej na 24 godziny przed odlotem. Dokument okażesz przy odprawie
  • Jeśli jest to ciąża zaawansowana, linie lotnicze mogą wymagać od ciebie specjalnego dokumentu o braku przeciwwskazań do latania - MEDIF (formularz informacji medycznych). Pamiętaj o tym, że przewoźnicy rządzą się swoimi prawami. Niektórzy wymagają takiego papierka po 32 tygodniu ciąży (LOT), a inni już od 28 (Ryanair, Lufthansa). Nie wystarczy sama książeczka ciążowa! WizzAir nie wpuszcza na podkład kobiet w 34 tygodniu ciąży natomiast Lufthansa i EasyJet pozwalają na latanie paniom do 36 tygodnia.
  • Na wszelki wypadek poproś o dwie wersje językowe zaświadczenia i dokumentu MEDIF - po polsku i angielsku (w innym kraju może okazać się przydatna).
  • W razie chęci, możesz wykupić opcję priorytetowej odprawy i pierwszeństwa wejścia na pokład (usługa dodatkowo płatna ok. 20-50 zł). Dzięki temu w samolocie wybierzesz dogodne dla siebie miejsce

Uwaga, rodzę!

Przed podróżą koniecznie zapisz sobie adresy szpitali położniczych, które znajdują się w miejscu, do którego lecisz. Radzimy ci również zanotować kilka ważnych zwrotów w innym języku np. "jestem w ciąży", "potrzebuję pomocy", "rodzę". To wiele ułatwi nie tylko tobie, ale i innym. Wybierz się również do wybranego oddziału NFZ po dokumenty, które uprawnią cię do skorzystania z lokalnej i bezpłatnej pomocy służby zdrowia. Na koniec zadbaj o dodatkowe ubezpieczenie.

Tam gdzie wygodnie

Przy wyborze miejsca w samolocie pamiętaj o tym, by usiąść najbliżej przejścia. Na nic siadanie przy oknie. Dzięki temu szybciej skorzystasz np. z toalety lub wybierzesz się na krótki spacer po pokładzie w celu rozprostowania nóg. Powinnaś chodzić nawet co pół godziny, zginaj i prostuj też swoje nogi. Nie zapomnij poprosić obsługi samolotu o wyregulowanie pasów tak, aby były one przystosowane do twojego brzucha - powinny znajdować się na wysokości miednicy.

​Teraz wiesz więcej i jesteś przygotowana do swojej podróży. Zaplanuj bezpieczny lot a tobie i twojemu dziecku nie grozi niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że nie zastosowanie się do panujących zasad może wywołać katastrofalne skutki. Zadbaj o was i ciesz się miłą podróżą.

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 130 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 188 Sprawdź