Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Życie w łańcuchach - los słoni w indyjskich świątyniach
Parę tygodni temu mogliście przeczytać o skandalu, jaki wybuchł po ujawnieniu okrutnych warunków życia tygrysów w hinduskich świątyniach. Teraz na jaw wychodzą także mroczne sekrety dotyczące traktowania w Indiach słoni. Mimo że w religii hinduistycznej są one uważane za wcielenie boga Ganesh, to w rzeczywistości traktuje się je bynajmniej bez boskiej czci.
Świątynie ze słoniami
W Kerali znajduje się wiele świątyń poświęconych słoniom. Są one tam przetrzymywane w niewoli, skute łańcuchami i traktowane w bezlitosny sposób. Turyści odwiedzają takie miejsca myśląc, że dzięki temu będą mogli zobaczyć z bliska te majestatyczne zwierzęta. Tak też się dzieje, jednak cena którą przychodzi płacić za to słoniom, jest niewyobrażalna.
Okrutne warunki i tortury
To, że przystrojone girlandami kwiatów słonie wędrują po ulicach Kerali w trakcie przeróżnych świąt nie znaczy, że są one traktowane z należnym im szacunkiem. Ciasne łańcuchy wrastają im w skórę, a niezagojone rany powodują infekcje. Zdarza się, że słonie są specjalnie okaleczane, by uniemożliwić im ucieczkę.
Treserzy zwierząt specjalnie je oślepiają i głodzą (by osłabić ich energię podczas sezonu godowego). Głodzenie trwa zwykle 3-4 miesiące, pod jego koniec słonie są bite i torturowane, bo ich "opiekunowie" trwają w przekonaniu, że słonie po sezonie godowym zapominają wcześniejsze nauki, więc należy im je przypomnieć biciem. Wiele z nich wtedy umiera.
Chciwość i bezduszność hinduskich treserów
Utrzymywanie słoni jest bardzo kosztowne. Jeśli się o nie dba, to potrafią dziennie zjeść około tony jedzenia. Mimo to, ludzie zarabiają na nich ogromne pieniądze, bo stanowią specyficzną dla tego regionu atrakcję turystyczną. Niestety przychody nie są przeznaczane na utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji, lecz na właścicieli i pracowników świątyń.
Film dokumentalny o słoniach w indyjskich świątyniach
Sangita Iyer, hinduska mieszkająca na stałe w Toronto postanowiła nakręcić film o potwornym traktowaniu słoni w Indiach. Stworzenie go trwało 3 lata i wymagało zgromadzenia środków na kickstarterze. Jednak udało się i teraz w Indiach wyświetlany jest on w ramach edukowania ludności, która zauroczona majestatycznością słoni nie zauważa (lub nie chce widzieć) w jaki sposób są one traktowane. Poniżej możecie zobaczyć trailer filmu "Bogowie w kajdanach".
Źródło: The Telegraph
Fot.: Pixabay
Zobacz również
Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Gdańska do Londynu, z Helsinek do Londynu oraz połączeń lotniczych z Warszawy do Malagi.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty ze Stansted do Gdańska, tanie loty z Modlina, loty z Warszawy do Stambułu, loty krajowe, wyszukiwarka tanich lotów.