Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Co to za ulica? Czyli o tym co jest czym w japońskim adresie.
Kilka dni temu musiałam wypełnić pewien polski formularz. W jego kratki starałam się utknąć japoński adres. Dopasowanie elementów okazało się dość karkołomnym zajęciem. Żeby to za czymś wyglądało najpierw przeanalizowałam, co jest czym w wiśniowym świecie, a później jakoś, trochę na siłę, poutykałam w formularzu.
skrzynka pocztowa w Kumamoto źródło / source: Wikimedia Commons |
Nowo nabytą wiedzę postanowiłam się podzielić i tak oto powstał wpis o sposobie konstruowania japońskich adresów. Wiedza nie tylko przydatna, ale i całkiem interesująca - o ile kogoś interesuje świat trochę szerszy niż ten rysunkowy. :)
Japońskie adresy, te pisane po japońsku opierają się na zasadzie: od ogółu do szczegółu czyli od kodu pocztowego do numeru domu (a w przypadku bloków: numeru mieszkania).
Jeżeli adresu nie piszemy japońskimi literkami tylko po naszemu, czyli w romaji, to wtedy kolejność jest odwrotna. Żeby było „łatwiej”, nie ma nazw ulic – z paroma wyjątkami: Kioto i niektórych miast na Hokkaido, np. Sapporo. Droga/ulica to doro 道路 lub dori 通り - przykład: Shirakawadori (白川通り) w Kioto, co oznacza "ulica białej rzeki".
Japonia jest podzielona na 47 prefektur, w tym 43 prefektury (県 ken), 2 prefektury miejskie - Kioto i Osaka (府 fu), stolica - Tokio (都 to) i obwód Hokkaido (道 do).
Cztery główne wyspy to: Hokkaido (北海道), Honsiu (本州), Sikoku (四 国) i Kiusiu (九州).
Reszta tłumaczenia na obrazkach:
1. Oto adres Tokio Dome pisany po japońsku i w romaji rozbity przeze mnie na kolorowe częsci. Poszczególne elementy adresu trzeba dopasować do tego gdzie się dane miejsce znajduje - w dużym mieście czy malutkiej mieścinie.
2. Tu za to jest dokładna rozpiska (nie moja) poszczególnych części Japonii - od największych do najmniejszych:
3. A tu jest graficznie przedstawiony podział terytorialny od największego do najmniejszego - w formie mapki (też nie moja):
4. Prefektury:
ŹRÓDŁA:
1. Luby
2. Wiki
3. japan guide
4. slj faq
dziękuję za wypowiedź <- oryginalny wpis
koniecznie zagłosuj na mój blog :) <= kliknij
Zobacz również
Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Londynu, z Warszawy do Mediolanu oraz połączeń lotniczych z Poznania do Londynu.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty z Modlina do Liverpoolu, tanie loty do Londynu, najtańsze bilety z Paryża do Katowic, bilety lotnicze promocje.