Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Łódź za darmo
Łódź to niezwykłe miasto, w którym przeplatają się kultury. Tutaj, w jednym miejscu można znaleźć wpływy z najdalszych zakątków świata. Zamiast ze sobą kontrastować, wszystkie doskonale się uzupełniają. W Łodzi swój dom znalazły tradycja i nowoczesność, a oferta turystyczna jest bardzo bogata - również ta, która jest dostępna za darmo. Niezwykły klimat miasta, zabytkowa architektura oraz zrewitalizowane kompleksy przemysłowe powodują, że Łódź jest wyjątkowym miastem i nie da się jej pomylić z żadnym innym na świecie.
Atrakcje turystyczne dostępne w łodzi za darmo:
- Muzeum Tradycji Niepodległościowych dostępne jest dla indywidualnych zwiedzających bezpłatnie. Za darmo można zwiedzać 3 jego oddziały: Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13, Oddział Martyrologii Radogoszcz przy ulicy Zgierskiej 147 oraz Stację Radegast przy Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12.
- Muzeum Papieru i Druku przy Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej dostępne jest bezpłatnie dla zwiedzających indywidualnych od wtorku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00 oraz w weekendy w godzinach 11;00 – 16:00. Muzeum znajduje się na terenie skansenu przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
- Galeria sztuki współczesnej - Atlas Sztuki otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 16:00 - 20:00 oraz w sobotę i niedzielę 11:00 – 17:00. Wstęp zawsze jest bezpłatny.
- Galeria Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego prezentuje zbiory tej instytucji oraz wystawy fotograficzne jej członków. Bezpłatne zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00 oraz w soboty w godzinach 10:00 - 14:00.
- Galerie należące do Łódzkiego Domu Kultury prezentują czasowe wystawy, a wstęp na nie jest bezpłatny. Dotyczy to Galerii FF, Galerii Imaginarium oraz Galerii Nowa.
- Interesującą imprezą wakacyjną jest Letni Festiwal sztuki. Warto zapoznać się z jego programem i korzystać z dostępu do kultury za darmo. Więcej informacji na stronie http://uml.lodz.pl/kultura/kalendarz_kulturalny/
- Wstęp bezpłatny obowiązuje na większość wystaw odbywających się w przestrzeniach należących do Łódzkiej ASP. Chodzi przede wszystkim o Galerię Kobro, Galerię Blok, Galerię Biała Ściana, Galerię Parter, Galerię Wydziału Sztuk Wizualnych, Galerię pod Napięciem.
- Galeria Manhattan również oferuje wstęp wolny na większość odbywających się tam wydarzeń, galeria otwarta jest od od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00.
- Warto zapoznać się z ofertą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 3 należących do niej przestrzeniach wystawienniczych: Galerii Bałucka, Galerii Willa, Ośrodku Propagandy Sztuki
- Również Opus Film, jeden z czołowych polskich producentów filmowych, wygospodarował w swoim budynku miejsce na galerię sztuki. Jest ona ogólnodostępna, mieści się na parterze i jest bezpłatna.
- Łódź poszczycić się może własną Aleją Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej, podobną do tej hollywoodzkiej. Już 50 sław związanych z polską kinematografią może pochwalić się specjalnymi płytami chodnikowymi ze swoim imieniem i nazwiskiem.
- Łódź jest polskim centrum filmowym. Zrealizowano tu ponad 600 filmów kinowych i ponad 1000 odcinków seriali telewizyjnych. Nietrudno natknąć się więc podczas spaceru na miejsce, które wydaje się znajome...
- Za darmo dostępne jest również, po uprzednim kontakcie telefonicznym, Muzeum Oświaty ziemi Łódzkiej, które mieści się w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.
Fot. minimalform
- Będąc w Łodzi nie można ominąć Centrum Manufaktura – dawnych fabryk Izraela Poznańskiego, które po przeprowadzonej na ogromną skalę gruntownej rewitalizacji stały się ważnym ośrodkiem handlowo-kulturalno-rozrywkowym w mieście.
- Park Źródliska I oraz Źródliska II to enklawy zieleni w sercu miasta. Warto tu przyjść i odpocząć po dniu pełnym zwiedzania.
- Na liście darmowych atrakcji nie może zabraknąć elementów związanych z wielokulturowością tego miasta. Koniecznie trzeba zobaczyć jedyną w mieście, ocalałą po wojnie synagogę przy ul. Rewolucji 1905. Warte uwagi są też inne zabytki sakralne: cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego, archikatedra pw. św. Stanisława Kostki, kościół Ewangelicko - Augsburski pw. św. Mateusza i kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Ciekawym miejscem jest też wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej.
- Będąc w Łodzi warto zobaczyć fontannę na placu Dąbrowskiego. Ma ona długość 35 metrów, a woda wyrzucana jest na wysokość 15 metrów. Po zmroku, w połączeniu z grą świateł, spektakl jest naprawdę niezwykły. Fontanna jest czynna od kwietnia do października.
- Spacerując po Łodzi można podziwiać ponad 200 willi i pałaców oraz sporo pięknej architektury fabrycznej, z której słynie miasto. Na szczególną uwagę zasługuje fragment zabudowań przemysłowych przy ul. Targowej, tzw. beczki Grohmana, czyli niesamowita brama fabryczna.
- W Łodzi można za darmo wybrać się także do planetarium – w każdy pierwszy czwartek miesiąca po zmroku odbywają się tu darmowe prelekcje, połączone z możliwością podziwiania nieba. W środy natomiast, po uprzednim telefonicznym kontakcie, można wziąć udział w wykładzie nt. „Człowiek i wszechświat”
- Koniecznie odwiedzić trzeba też Łagiewniki – największy śródmiejski las w Europie, który zajmuje powierzchnię około1200 hektarów. Można tam podziwiać interesujące budynki klasztorne, należące do franciszkanów oraz najstarsze zabytki miasta – dwie drewniane kaplice z przełomu XVII i XVIII wieku.
Fot. Legosz
Atrakcje dostępne za darmo w określone dni tygodnia lub w określonych godzinach:
- Muzeum Kinematografii jest dostępne za darmo we wtorki w godzinach 10:00-17:00. Z pewnością warto skorzystać z tej możliwości, by poznać najważniejsze zagadnienia związane z kinem. Nie ma na to lepszego miejsca niż Łódź - od lat blisko związana z filmem.
- Muzeum Geologiczne uniwersytetu Łódzkiego dostępne jest za darmo w czwartki w godzinach 9:00 – 16:00. Podziwiać tam można 4 wystawy stałe: "Świat minerałów" , "Kamień budowlany i ozdobny w architekturze", "Przyroda Łodzi i Regionu Łódzkiego" oraz "Kryształy w przyrodzie i technice".
- Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego dostępne jest dla zwiedzających bezpłatnie w czwartki, w godzinach 10:00 - 18:00.
- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi udostępnia swoje zbiory za darmo we wtorek w godzinach 10:00 – 17:00.
- Muzeum Miasta Łodzi oferuje bezpłatne zwiedzanie swojej siedziby głównej przy ul. Ogrodowej 15 w niedzielę, w godzinach 11:00 – 18:00. Wstęp wolny dotyczy wystaw stałych
- Ponadto, Muzeum Miasta Łodzi udostępnia inne swoje zbiory za darmo w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych w czwartki w godzinach 10:00 – 16:00. Wstęp bezpłatny dotyczy wystaw stałych.
- Muzeum sztuki MS oraz MS2 oferuje bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw w czwartki. Jest to doskonała okazja, by obcować z interesującymi przejawami sztuki współczesnej.
- MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (Muzeum Uniwersytetu Medycznego) prezentuje na ponad 800 metrach kwadratowych interesujące eksponaty związane z medycyną i lecznictwem. Jest otwarte za darmo w soboty, w godzinach 14:00 - 18:00 (z wyjątkiem dni wolnych na Uniwersytecie).
- Centralne Muzeum Włókiennictwa oferuje wstęp bezpłatny na wystawy stałe w soboty, w godzinach 11:00 - 16:00.
- W każdą pierwszą niedzielę miesiąca można za darmo odwiedzić cmentarz żydowski przy ul. Brackiej. Jest to kolejna atrakcja turystyczna powiązana z wielokulturową historią Łodzi. Znajduje się tu około 180 000 grobów i około 65 000 macew. Podczas wejścia na teren cmentarza mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy.
Zobacz również
Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Birmingham do Bydgoszczy, z Warszawy do Paryża oraz połączeń lotniczych z Katowic do Londynu.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty z Barcelony El Prat do Gdańska, tanie loty z Modlina, loty z Warszawy do Brukseli, tanie bilety lotnicze.