Treść strony

457-jak-zostac-kontrolerem-ruchu-lotniczego

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 18 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • zawsze korzystne ceny
Tanie loty. Poczuj wolność podróży!

Treść główna

Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego

kontroler ruchu lotniczego

Kontroler ruchu lotniczego
Fot. usnavy

Z czym kojarzy Wam się bezpieczeństwo podczas podróży samolotem? Zakładam, że większość odpowiedzi to: ze sprawdzoną linią lotniczą, sprawnym samolotem i doświadczonym pilotem. Ale jak to się dzieje, że na pasach startowych nie ma korków, a samoloty sprawnie mijają się w powietrzu? Prawda jest taka, że niewielu nas zastanawia się nad ogromną odpowiedzialnością jaka ciąży na kontrolerach lotów.

Kto może zostać kontrolerem lotów?

Zacznijmy od podstaw. Opanowanie, umiejętność kontrolowania emocji i zdecydowanie to cechy niezbędne dla osoby, która chce się ubiegać o tę pracę. Kontroler jest odpowiedzialny za maszynę od momentu startu do wylądowania samolotu. W przypadku podjęcia złej decyzji musi szybko zareagować i skorygować popełniony błąd. Łatwe? A pamiętacie film „Zmęczenie materiału”?

Formalnie potencjalny kandydat musi mieć zdaną maturę, nie więcej niż 29 lat i uregulowany stosunek do służby wojskowej. Istotne są także jego umiejętności matematyczne, doskonała orientacja przestrzenna i biegła znajomość angielskiego.

Proces zdobywania licencji

Nauka do zawodu kontrolera lotów trwa około 2 lat. Podczas tego czasu przyszły kontroler musi przebrnąć przez mnóstwo specjalistycznych testów. Po sprawdzeniu umiejętności językowych, zostaje poddany dokładnym testom psychologicznym i predyspozycyjnym oraz badaniom lekarskim. Jeżeli uda mu się uzyskać wynik pozytywny - rozpoczyna oficjalne szkolenie, czyli około 400h wykładów z 16 przedmiotów i... kolejne egzaminy. Domyślacie się co dalej? Symulatory, następne testy i w końcu państwowy egzamin przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną. Teraz kursant może już złożyć wniosek o odbyciu praktyki, która jest niezbędna do zdobycia upragnionej licencji. Dopiero po jego zaliczeniu nadany zostaje mu tytuł kontrolera lotów.

kontroler_ruchu_lotniczego

Fot. usnavy

Jedną z niewątpliwych zalet pracy na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego jest wysoka pensja. Ale czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. A Wy, myślicie, że poradzilibyście sobie z takim stresem? Chcielibyście pracować jako kontroler ruchu lotniczego?

Ryanair: loty z Warszawy do Lizbony już w 2013?
Rio de Janeiro za darmo
Myślisz o MAJÓWCE? Sprawdź okazje na długi weekend!94 okazje od 158 Zobacz Kraina ognia i lodu czeka! Sprawdź tanie loty na ISLANDIĘ7 okazji od 477 Zobacz Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż300 okazji od 181 Zobacz Ruszaj w niezwykłą podróż do Wietnamu! Mamy dla Ciebie bilety!17 okazji od 2879 Zobacz Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie282 okazje od 141 Zobacz GRUZJA Was zachwyci! Łapcie najtańsze loty!15 okazji od 324 Zobacz O wizę już nie musisz się martwić! Czas zatroszczyć się o bilety!109 okazji od 1283 Zobacz Loty w maju w ciepłe miejsca!230 okazji od 228 Zobacz