Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Prawdziwe Krainy Lodu, czyli najzimniejsze miejsca na świecie
Tegoroczne lato nie szczędzi nam upalnych dni, co z pewnością chwalą sobie wszyscy, którzy przebywają akurat na urlopie. Jeśli jednak siedzicie właśnie w biurze, a w perspektywie macie powrót do domu w autobusie lub nieklimatyzowanym samochodzie, proponujemy Wam dla ochłody przegląd najzimniejszych miejsc na świecie! Od samego czytania na pewno zrobi się chłodniej!
Stacja antarktyczna Wostok
Całoroczna, rosyjska stacja polarna na Antarktydzie, znajduje się w strefie klimatu wybitnie niesprzyjającego ludzkiej egzystencji. Pracujący tu naukowcy mają na stałym wyposażeniu ciepłe kurtki i buty, ponieważ roczna średnia temperatur na stacji Wostok wynosi – 55 Stopni Celsjusza! Najcieplej było tu w 1983 roku, kiedy słupek rtęci powędrował aż do -13 stopni. W tutejszych warunkach można taki wynik nazwać nawet upałem, zważywszy, ze najniższa odnotowana temperatura w pobliżu stacji to aż -89,2 stopnie Celsjusza!
Alert, Kanada
Zdjęcie: NASA ICE, flickr.com (CC BY 2.0)
Wyspa Ellesmere'a jest najbardziej wysuniętą na północ spośród kanadyjskich wysp i leży w Arktyce. Tu również nie występują zbyt przyjazne warunki do życia, jednak wyspę zamieszkuje stała populacja, która liczy około 200 mieszkańców skupionych w kilku osadach. Jedną z nich jest Alert – osada ludzka położona najbliżej bieguna. Średnio w ciągu roku występuje tu jedynie 20 dni, kiedy słupek rtęci wędruje powyżej 0, a w zimie - do -50 stopni.
Ojmiakon, Syberia
Wiele rosyjskich osad i miasteczek leżących w dalekiej Syberii konkuruje o miano najzimniejszego miejsca na świecie. Ojmiakon, wieś w Jakucji, jest mocnym kandydatem do tytułu najzimniejszego, bo najniższa zanotowana tu temperatura wynosiła -71,2 stopni. Podobno miejscowi są tu tak bardzo przyzwyczajeni do siarczystych mrozów, że tutejsza szkoła jest zamykana dopiero wtedy, gdy w ciągu dnia słupek rtęci spadnie poniżej 52 stopni.
Denali, USA
McKinley przez lata uważany był za najzimniejszą górę na świecie. Najwyższy szczyt Ameryki Północnej, leżący w górach Alaski, nazywany przez rdzennych mieszkańców Denali, to miejsce, gdzie regularnie odnotowuje się temperatury poniżej 40 stopni Celsjusza. Wrażenie dojmującego zimna potęguje dodatkowo huraganowy wiatr, którego prędkość często dochodzi do nawet 160 km/h.
Ułan Bator, Mongolia
Zdjęcie: Einar Fredriksen, flickr.com (CC By-SA 2.0)
Ułan Bator uchodzi za jedną z najzimniejszych stolic na świecie. Położone jest na wysokości około 1 300 metrów n.p.m. i w zimie bardzo rzadko temperatury osiągają tu powyżej -16 stopni. Słupek rtęci najczęściej spada w okolice -35 stopni.
Barrow, Alaska
Najdalej na północ wysunięte amerykańskie miasto, to także miejsce, w którym odnotowuje się ekstremalnie niskie temperatury. Najniższe wskazania temperatur wyniosły -52 stopni Celsjusza. Tutejszy klimat kształtowany jest przez bliskość północnego koła podbiegunowego oraz gór Brooksa, które oddzielają region od kontynentu.
North Ice, Grenlandia
Na większości terytorium Grenlandii panuje klimat polarny, co naturalnie skutkuje ekstremalnie niskimi temperaturami. Brytyjska stacja badawcza North Ice zanotowała tu temperaturę sięgającą -66 stopni Celsjusza. Z kolei najniższa temperatura odnotowana w ogóle na Grenlandii to –74. Najsurowszy klimat panuje w centralnej części wyspy i temperatury rzadko rosną tam powyżej 0.
Zobacz również
Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Oslo do Berlina, z Warszawy do Barcelony oraz połączeń lotniczych z Kuala Lumpur do Singapuru.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty z Okęcia do Stambułu, tanie loty do Wiednia, loty z Warszawy do Frankfurtu, wyszukiwarka lotów.