Zielona łza Indii, bo tak nazywana jest Sri Lanka, zachwyca plażami ocienionymi palmami, wspaniałymi zabytkami, bogatą kulturą i bujną przyrodą. Oto największe atrakcje Sri Lanki!
Kandy i Świątynia Zęba
Otoczona lasem tropikalnym Kandy uznawaną jest za kulturalną stolicę kraju. Święte miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego największą atrakcją jest XVII-wieczna Świątynia Zęba (Dalada Maligawa), najważniejsza świątynia buddyjska na Sri Lance. To tutaj znajduje się ponoć prawdziwy ząb samego Buddy. Warto się tu zjawić w czasie corocznego, trwającego 10 dni, słynnego święta Esala Perahera (Święto Zęba Buddy, odbywające się na przełomie lipca i sierpnia). W trakcie barwnych procesji, w której biorą udział tancerze, muzycy i połykacze ognia, wierni mają szansę zobaczyć święty ząb Buddy niesiony na grzbiecie jednego z pięknie przystrojonych słoni.
Wśród innych uroczystości warto wymienić kwietniowe obchody Lankijskiego Nowego Roku oraz majowe Vesak Poya – święto, które wyznacza narodziny, oświecenie oraz śmierć Buddy. W tym czasie cała wyspa Sri Lanka jest wieczorami pięknie oświetlana.
Sri Lanka i słonie
Słonie są nierozłącznie związane z historią i kulturą Sri Lanki od kilku tysięcy lat. Zwierzęta pomagały w pracach budowlanych, walczyły w wojnach oraz rywalizowały w zawodach sportowych. Można je zobaczyć w trakcie licznych uroczystości lub spotkać w kilku parkach narodowych lub sierocińcach, z których wyspa Sri Lanka jest znana. Najpopularniejszym jest Pinnewala (40 km od Kandy), gdzie z bliska można przyjrzeć się karmieniu i kąpaniu słoni.
Można też udać się na wycieczkę do Parku Narodowego Udawalawe, który jest jednym z największych na wyspie (32 tys. ha). Teren parku zamieszkuje paręset słoni oraz liczne ptaki i bawoły indyjskie. Tu także znajduje się Elephant Transit Home (ETH), gdzie pomaga się osieroconym dzikim słoniom przygotować się do samodzielnego życia. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć ze względu na słonie jest Park Narodowy Minneriya.
Magia południowych plaż
Wyspa Sri Lanka słynie ze swoich przepięknych plaż, a szczególnie tych leżącym na południowym wybrzeżu. Jednym z najbardziej znanych kurortów na wyspie jest Hikkaduwa, znana z wyśmienitych warunków do uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania, egzotycznych raf koralowych i bogatego życia nocneego.
Niezwykle popularną plażą jest Unawatuna nieopodal miejscowości Galle. Warto wybrać się nieco dalej do zatoki Weligama, żeby zobaczyć rybaków łowiących ryby na specjalnych palach umieszczonych daleko w morzu. Widok jest niesamowity, szczególnie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Warto spróbować złowionych przez nich specjałów w jednej z przyplażowych smażalni. Czas na południu dni płynie spokojnie i leniwie. W pobliżu znajduje się miejscowość Mirissa z cudną, dziewiczą plażą otoczoną malowniczą zatoką. To jedno z ulubionych miejsc fanów surfingu.
Aromatyczna Sri Lanka – cejlońska herbata
Niektóre z najlepszych herbat na świecie rosną na terenach górzystych Sri Lanki m.in. na plantacjach Hapatule, Nuwara Eliya, Ella czy Bandarawela. Niezwykle malownicze zielone rejony urzekają od pierwszego wejrzenia. Zbieranie herbaty ręcznie jest gwarancją uzyskania najwyższej jakości produktu. Głównie zajmują się tym kobiety ubrane w kolorowe sari – z każdej gałązki zrywają tylko dwa-trzy liście i pączek, a następnie wrzucają do koszy zawieszonych na plecach.
Herbata nie ma zbyt długiej historii na Sri Lance. Zaczęto ją tu uprawiać niecałe półtora wieku temu, w latach 70-tych XIX w. Obecnie pełni bardzo dużą rolę w gospodarce kraju. Warto wybrać się na plantację, gdzie oprócz podziwiania wspaniałych krajobrazów będziecie mogli spróbować również wielu rodzajów tego słynnego naparu.
Zachwycające dziedzictwo kulturowe
W centrum wyspy, w miejscowości Dambulla znajduje się Złota Świątynia. Buddyjskie sanktuarium składa się z pięciu jaskiń, a w każdej znajdują się posągi Buddy oraz malowidła ścienne. W jednej z grot, nazywanej świątynią Króla-Boga, znajduje się figura śpiącego Buddy o długości 14 metrów. Co ciekawe posąg został wyrzeźbiony z jednego kawałka skały. Kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak i Sigiriya nazywana „ósmym cudem świata”. To jedno z najpopularniejszych i najciekawszych miejsc na wyspie. Na szczycie ogromnej 180-metrowej skały znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy. Na ścianach skalnych pozostały dobrze zachowane malowidła przedstawiające najpewniej damy dworu lub nałożnice królewskie. Tutaj i w starożytnym mieście Polonnaruwa kręcony był teledysk zespołu Duran Duran ‘Save a Prayer’.
Aktywny wypoczynek i piękna przyroda
Na południe od miejscowości Nuwara Eliya leżą Równiny Horton – płaskowyż położony powyżej 2000 m n.p.m. Znajdują się tutaj szlaki doskonałe na piesze wycieczki, w tym trasa wokół skarpy o nazwie Koniec Świata (World’s End), gdzie klif opada do morza. Region na wschód od równin obfituje w urokliwe wioski oraz malownicze krajobrazy. To idealne miejsce na spacery, ale atrakcje czekają również na poszukujących większych wrażeń (wspinaczka, rafting). A wyspa Sri Lanka może ich zapewnić całkiem sporo! Fani adrenaliny docenią spływy górskimi rzekami w Kitulgala, jazdę na rowerze górskim po górzystym terenie Knuckles i lot balonem. Na porośniętych bujną zielenią stokach w południowo-zachodniej części kraju znajduje się Rezerwat Lasów Sinharaja. Ostatni skrawek dziewiczego lasu deszczowego, bardzo zróżnicowanego biologicznie, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.