Chorwacja w strefie Schengen – co zmieni się dla Polaków?

Z nowym rokiem Chorwacja stała się członkiem strefy Schengen i jednocześnie strefy euro. Co się w związku z tym zmieni? Jakie konsekwencje ma to dla Polaków

Koniec kontroli dokumentów tożsamości na drogowych i morskich przejściach granicznych

Na drogowych i morskich przejściach granicznych kontrole dokumentów tożsamości (paszportów lub dowodów osobistych) zostały zniesione 1 stycznia 2023 roku. Dzięki temu nie powinno być już kolejek na chorwackich przejściach granicznych.

Zniesione zostały wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą stały się zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Zniesienie kontroli granicznej na lotniskach od 27 marca 2023 roku

Niestety pełna kontrola graniczna, w tym paszportów lub dowodów osobistych, na lotniskach (zarówno przy odlocie, jak i przy przylocie) zostaje utrzymana do 26 marca 2023 roku. Oznacza to, że do tego dnia (włącznie) służby graniczne na lotniskach będą sprawdzać paszporty lub dowody osobiste podróżnych.

Czy wciąż trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport podróżując do Chorwacji?

Zdecydowanie tak!

Jak informuje ambasada RP w Zagrzebiu zniesienie kontroli granicznych nie zwalnia z wymogu posiadania przy sobie podczas podróży do/z Chorwacji, jak i pobytu na terytorium Chorwacji ważnego dokumentu tożsamości (dowodu lub paszportu). Osoby podróżujące samochodem dodatkowo muszą posiadać ważne prawo jazdy i dokumenty samochodowe (dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia).

W każdym momencie służby (czy to w Chorwacji czy w kraju tranzytowym) mogą zatrzymać Cię do rutynowej kontroli – posiadanie przy sobie ważnego paszportu lub dowodu osobistego będzie Ci wtedy niezbędne.

Euro w Chorwacji. Co to oznacza dla Polaków?

1 stycznia do obiegu w Chorwacji weszło euro. Chorwaci pożegnali lokalną walutę – kunę. Tym samym liczba państw członkowskich Unii Europejskiej mających wspólną walutę wzrasta do 20.

„Witam Chorwację w rodzinie krajów strefy euro i przy stole obrad Rady Prezesów EBC we Frankfurcie nad Menem”, powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Co to zmienia dla Chorwatów, ale i dla podróżujących do Chorwacji turystów? Agencja AFP przekazała, że wśród części społeczeństwa chorwackiego zmiana waluty budzi nieufność. Mieszkańcy obawiają się wzrostu cen. A to może mieć bezpośrednie przełożenie na ceny wakacji w Chorwacji.

Podsumowując: na tegoroczny urlop do Chorwacji będzie łatwiej wybrać się samochodem lub samolotem, ale może (ale nie musi) być on trochę droższy niż w poprzednich latach.

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też