Wszystko w samolocie jest starannie zaprojektowane i przetestowane, tak aby pasażerowie i załoga mogli bezpiecznie przemierzać przestworza. Zastanawiałeś się zatem, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Nie zawsze tak było. Kiedyś były one kwadratowe. Wyobrażasz sobie? Z biegiem lat i doświadczeń, trzeba było jednak dokonać pewnych zmian w konstrukcji maszyny. Jak się domyślasz nie była to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim głównym powodem działań były względy bezpieczeństwa i życie ludzi.
Kiedyś okna w samolocie nie były okrągłe
Współczesne samoloty latają na dużo większych wysokościach niż te, którymi podróżowało się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ma to swoje wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa (mniejszy opór powietrza), a także mniejszych szans na turbulencje.
Jednak, gdy rynek lotniczy zaczął się dynamicznie rozwijać, począwszy od 1950 roku, część samolotów zaczęła się po prostu rozpadać w powietrzu, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w projekcie maszyn. W kabinie trzeba było stworzyć środowisko, w którym można przeżyć.
Dwie duże katastrofy miały miejsce w 1954 r. i to właśnie te maszyny (modele De Havilland Komet) rozpadły się, powodując śmierć 56 osób. Powodem katastrof były, jak się okazało, okna. Wykryto, że w narożnikach kwadratowych okien koncentrowały się przeciążenia, co powodowało pęknięcia i rozszczelnienia kabiny ciśnieniowej.
Podczas testów udowodniono, że aż 70 proc. obciążeń samolotu skupiało się na ostrych kątach okien. Przy okrągłych poziom ciśnienia jest zrównoważony.
Kwadratowe okna przyczyną katastrof
Jak się później okazało, błędem było również montowanie okien w kadłubie za pomocą nitów. Kwadratowe okna niewątpliwie stanowiły najsłabszy punkt konstrukcji. Były w stanie na tyle go osłabić, że ten potrafił rozpaść się podczas lotu. Odkryto więc, że kadłub też musi mieć cylindryczny kształt, aby równomiernie rozprowadzić ciśnienie.
Teraz możesz czuć się bezpiecznie i podziwiać świat z wysokości. A widok z okna samolotu, to przecież dla podróżnika jeden z najpiękniejszych widoków na świecie.
Przeczytaj też : Dlaczego w oknach samolotów są małe dziurki? i Dlaczego trzeba odsłaniać okna w samolocie przed lądowaniem i startem?