Oto najciekawsze szkockie wyspy, które musisz zobaczyć. Szkocja słynie z niezwykłych krajobrazów i ostrego klimatu. Jej wybrzeże należy do najbardziej malowniczych w Europie, ukształtowanych pod wpływem Morza Północnego i Atlantyku. Oprócz głównych miast oraz parków narodowych, warto jest się wybrać również na szkockie wyspy. Zewnętrzne i Wewnętrzne Hebrydy, Szetlandy i Orkady – te archipelagi oferują o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić.
Wyspa Lewis, gdzie powstają kilty
Lewis to wyspa w archipelagu Hebryd Zewnętrznych. Należy do najgęściej zaludnionych wysp i to właśnie tam powstają szkockie kilty i wyroby z tweedu Harris. Oprócz tkactwa główną gałęzią przemysłu jest rybołówstwo. Na wyspie Lewis znajdują się stare, klimatyczne miejscowości oraz budowa megalityczna w Callanish, czyli szkocka wersja Stonehenge. Kamienie ustawiono blisko 3000 lat p.n.e. Prawdopodobnie odprawiano tam obrzędu pod przewodnictwem druidów – do dziś miejsce robi wrażenie.
Wyspa Harris, idealna do plażowania i surfowania
Harris i Lewis w zasadzie stanowią jedną całość, jednak traktowane są jako dwie odrębne wyspy. Oddzielają je trudne do sforsowania góry, przez co obie części rozwijały się osobno. Wyspa w 2014 roku została wybrana jako najpiękniejsza w Europie, co samo w sobie powinno zachęcić do jej odwiedzenia. Posiada pokryte białym piaskiem plaże i skaliste malownicze fiordy. Harris jest o o wiele bardziej odludna niż Lewis. Opływający ją ciepły Prąd Zatokowy sprawia, że kąpiele są tam całkiem przyjemne. Dodatkowo jest to idealne miejsce do surfowania.
Wyspa Skye, dla wielbicieli dramatycznych krajobrazów
Najciekawsze szkockie wyspy to temat rzeka. Jest ich tak wiele! Ale o jednej trzeba wspomnieć koniecznie. Skye znajduje się w archipelagu Hebryd Wewnętrznych i jest drugą pod względem wielkości szkocką wyspą. Znajdują się tam niezwykle malownicze góry i formacje skalne, a wybrzeże jest postrzępione i skaliste. Niektórzy twierdzą, że to najbardziej dramatyczna sceneria, jaką można sobie wymarzyć. Koniecznie trzeba zobaczyć liczne antyczne monumenty i średniowieczne zamki. Z tych ostatnich warto wspomnieć o zamku Dunvegan, który jest uznawany za najdłużej zamieszkiwaną przez tę samą rodzinę budowlę w Szkocji.
Wyspa Islay, dla wielbicieli whisky
Islay to szkocka wyspa w archipelagu Hebryd Wewnętrznych słynąca ze… szkockiej. Mowa oczywiście o whisky. Liczne torfowiska znajdujące się na Islay przyczyniły się do powstania jednego z najbardziej dymnych w smaku alkoholi świata. Na wyspie znajduje się 8 destylarni, które organizują degustacje oraz oferują możliwość zwiedzania. Najlepiej jest się wybrać na Islay w maju. Właśnie wtedy odbywa się coroczny Fèis Ìle, czyli Festiwal Słodu i Muzyki.
Orkady, dla współczesnych Indiana Jonesów
Orkady składają się łącznie z 67 wysp, z czego ponad 20 jest niezamieszkałych. Główna wyspa nosi nazwę Mainland. Jest pokryta wrzosowiskami i torfowiskami. To świetne miejsce dla turystów, lubiących odkrywanie prehistorycznych zabytków – znajduje się ponad 2 tysiące wykopalisk z czasów neolitycznych. Jednym z najsłynniejszych jest wioska Skara Brae, która powtórnie dała się poznać światu w 1850 roku, kiedy podczas bardzo silnego sztormu wiatr wywiał wydmy, które przykrywały ją przez blisko 5 tysięcy lat.
Wyspa Barra, z najciekawszym lotniskiem Europy
Najciekawsze szkockie wyspy to nie tylko malownicze widoki wrzosowisk i fiordów. To także plaże. Do najbardziej interesujących należy ta, znajdująca się na wyspie Barra. Wyspa Barra znajduje się w Hebrydach Zewnętrznych, na zachodzie Szkocji. Jest długa na zaledwie 16 km, a jedynie zachodnie wybrzeże jest piaszczyste. Dzięki temu mogło powstać jedno z najbardziej niezwykłych lotnisk na świecie. Samoloty lądują bezpośrednio na plaży, która nadaje się do wykorzystania w tym celu jedynie podczas odpływów.
Najciekawsze szkockie wyspy: Fair Isle, dla ornitologów
Fair Isle znajduje się na północ od Orkad, w archipelagu Szetlandów. To raj dla ornitologów, nie tylko ze względu na liczbę występujących tam ptaków, ale również dlatego, że znajduje się tam świetnie wyposażone obserwatorium, które kilka lat temu przeszło gruntowny remont. Populacja ptaków przewyższa zdecydowanie ludzi – na stałe mieszka tam jedynie 55 osób. Trzeba jednak dodać, że jej powierzchnia nie jest zbyt duża: jedynie 8 km kwadratowych. Fair Isle jest niezwykle malownicza, a w jej pobliżu znajduje się kilka zatopionych wraków statków.