Nie masz pieniędzy? Leć na weekend do Skandynawii!

Chcielibyście wybrać się w podróż, ale dokucza Wam odwieczny problem – brak pieniędzy? Koniecznie wybierzcie się do… Skandynawii! Tak, dobrze przeczytaliście, do Skandynawii. Choć kraje te uważane są za jedne z najdroższych w Europie, to jednak są sposoby, aby za niewielkie pieniądze spędzić tu wyjątkowo czas.

Dlaczego warto polecieć do Skandynawii?

wioska rybacka w Norwegii
Norwegia Fot. Shutterstock

Skandynawia to od lat kierunek doceniany przede wszystkim przez miłośników natury. Bajeczne krajobrazy, wyjątkowe fiordy, zachwycające zorze polarne, to tylko przykłady piękna jakie możemy podziwiać na północy Europy. Skandynawia jest także dobrze skomunikowana z Polską. Do Norwegii, Szwecji czy Danii znajdziemy bez problemu bilety lotnicze o każdej porze roku za mniej niż 100 zł. Nie ma także problemu, aby polecieć tu na weekend bez konieczności brania urlopu. Także wiele atrakcji, które czekają na nas na miejscu jest bezpłatna.

Jakie loty mamy do wyboru?

Legoland w Billund, Dania Fot. Materiały prasowe Legoland

Mianem Skandynawii określa się 3 kraje leżące na północy Europy: Norwegię, Szwecję oraz Danię. Z Polski do tych trzech krajów mamy ogromną ilość połączeń tanich linii lotniczych, która pozwala nam na dopasowanie wyjazdu do wybranego przez nas terminu oraz do atrakcji, które chcemy zobaczyć.

Z Polski tanio polecimy do:

  • Szwecji: Vaxjo, Goteborga, Sztokholmu, Malmo
  • Norwegii: Oslo, Aalesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiandsand, Trondheim
  • Danii: Aarhus, Billund

Największy wybór lotów i terminów mają osoby lecące z lotniska w Gdańsku, ale także z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Lublina, Szczecina oraz Katowic można odwiedzić Skandynawię za mniej niż 100 zł.

Atrakcje tańsze niż myślisz

Kościół Tromsdalen, Tromsø, Norwegia. Fot. Unsppash

Skandynawskie ceny mogą niejedną osobę przyprawić o zawrót głowy. Niestety muzea i zorganizowane wycieczki z przewodnikiem mogą sporo nadwyrężyć nasz budżet. Jednak warto przed wyjazdem do danego miasta zorientować się jak możemy zaoszczędzić, a nawet nie zapłacić nic za wyjątkowe atrakcje. W jaki sposób możemy zaoszczędzić? Oto kilka przykładów:

  • Darmowe wycieczki – nawet w Sztokholmie, który uważany jest za najdroższe miasto w Szwecji, jesteśmy w stanie zwiedzić je z przewodnikiem zupełnie za darmo. Organizacja Free Tour Stockholm od 2010 roku organizuje darmowe wycieczki po historycznej części miasta. Jest to okazja, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji i poznać ciekawostki, których nie przeczytamy w przewodniku.
  • Karty zniżkowe – planując kilkudniowy pobyt w skandynawskich stolicach warto pomyśleć o kartach: Oslo City Pass, Stockholm Card, Copenhagen Card. Choć ceny początkowo mogą nas wystraszyć, to jednak warto wziąć pod uwagę ich zakup tym bardziej, że dają nam one wiele korzyści. Zapewniają rabaty lub darmowe wejścia do wielu muzeów oraz wliczone przejazdy komunikacją miejską.
  • Natura za darmo – warto pamiętać, że to co najpiękniejsze w tej części Europy, czyli przyroda, czeka na nas zupełnie bezpłatnie. Wyjątkowe parki narodowe, plaże, fiordy, góry i parki sprawią, że pokochamy Skandynawię.

Spać czy nie spać? Oto jest pytanie…

dziewczyna z plecakiem siedzi w górach i podziwia krajobraz, leć do skandynawii
Podróż z plecakiem do Skandynawii to idealne rozwiązanie Fot. Shutterstock

Kolejna rzecz, która odstrasza od przyjazdu do Skandynawii to bardzo wysokie ceny noclegów. Jednak także w tej kwestii nie musimy przepłacać. Jakie tanie alternatywy czekają na odwiedzających?

  • Nocleg pod chmurką – jeśli lecimy latem do Norwegii lub Szwecji, koniecznie weźmy ze sobą namiot. Obowiązuje tu Allemannsretten czyli nieograniczone prawo do korzystania z przyrody, które pozwala na rozbijanie namiotu lub postawienie przyczepy kempingowej niemal wszędzie.
  • Tańsze niż hotel – jeśli nie lubimy spać pod namiotem, możemy taniej niż w hotelu przenocować w hostelach, bezobsługowych domkach hytte lub poszukać osoby, która bezpłatnie nas przenocuje. Ostatniej z opcji warto szukać na sprawdzonych stronach couchsurfingowych, gdzie będziemy mieli możliwość poczytania opinii innych osób, które korzystały z tej formy noclegu. Niektóre miejsca noclegowe mają także kilka pokoi o niskim standardzie określanych jako backpacerskich czyli dla podróżujących z plecakiem. Zapłacimy za nie zdecydowanie mniej niż na zwykły nocleg, a nie będziemy musieli spać pod chmurką. Warto więc zapytać czy dany hotel lub hostel posiada tego typu miejsca.
  • Brak noclegu – oferta lotów do Skandynawii jest tak szeroka, że czasem możemy wybrać się tu na jednodniową wyprawę bez konieczności noclegu. Lecąc bardzo rano i wracając wieczorem możemy spędzić cały dzień bez wydawania pieniędzy na hotel. Czasem możemy także przenocować na lotnisku. W internecie bez problemu znajdziemy strony, na których dowiemy się jak wygodnie przenocować w danym porcie lotniczym i rano wrócić do domu lub wybrać się na dalsze poznawanie miasta.

Nie samymi wrażeniami człowiek żyje

Góry w Norwegii Fot. Shutterstock

Choć podróże, szczególnie te szybkie i intensywne, sprawiają, że zapominamy o wszystkim, to jednak przychodzi taki moment, kiedy dopada nas w końcu głód. Jak poradzić sobie z zawrotnymi cenami w skandynawskich restauracjach i barach? Przy krótkim pobycie dobrym rozwiązaniem jest zabranie całego jedzenia ze sobą. Plecak pełen kanapek, słodyczy czy przekąsek bez problemu możemy zabrać na pokład samolotu. Jeśli jednak nie chcemy lecieć z zapasem własnego prowiantu, a mimo to chcemy wydać jak najmniej, powinniśmy kupować w lokalnych supermarketach. Te bardziej znane to:

  • Norwegia: Kiwi, Remie 1000, Coop Extra
  • Szwecja: Willy:s, Hemköp, City Gross
  • Dania: Lidl, Aldi, Netto, Fakta, Rema1000

Przemieszczaj się na własnych nogach

mężczyzna na krawędzi skały
Trolltunga, Norwegia Fot. Shutterstock

Wyprawa do Skandynawii powinna nas zachęcić do poruszania się na własnych nogach. Komunikacja miejska nie należy bowiem do najtańszych. Można co prawda zaoszczędzić kupując np. bilety 24 godzinne, jednak warto rozważyć także inne opcje. Wybierając się na zwiedzanie muzeów lub w góry dobrą opcją będzie chodzenie pieszo.

Przy większych odległościach mamy dwie możliwości. Pierwsza to autostop. W Skandynawii miejscowi chętnie pomagają turystom chcącym dotrzeć w pobliskie miejsce i nie ma problemu z łapaniem stopa. Inną opcją jest wypożyczenie roweru. Jest to dużo tańszy środek transportu. W Oslo, Bergen, Trondheim i Drammen oraz w Sztokholmie można wypożyczyć odpłatnie CityBikes. W Kopenhadze, obok płatnej wypożyczalni miejskiej, istnieje też organizacja non-profit, która udostępnia rowery za darmo.

Skandynawia nie taka straszna

autostopowiczka idzie po linii na jezdni
Autostop to świetna forma oszczędności w Skandynawii Fot. Shutterstock

Skandynawia nie musi oznaczać pogromu dla waszego portfela. Brak pieniędzy nie oznacza, że musicie rezygnować z wyjazdów i siedzieć bezczynnie w domu. Jeśli jesteście otwarci na podróżowanie bez luksusów, z własnym prowiantem i namiotem w plecaku to może się okazać, że na wycieczkę po Skandynawii wydamy naprawdę niewiele. Co czeka na nas w zamian? Przede wszystkim piękne krajobrazy, ciekawe miejsca oraz niesamowita przygoda i wspomnienia, które pozostaną w nas do końca życia.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też