Chcesz zostać pilotem? Będzie prościej! LOT otworzył centrum symulatorowe w Warszawie

W Warszawie powstało centrum symulatorowe, które będzie szkolić załogi LOT-u. Obiekt, uruchomiony pod egidą LOT Flight Academy, dysponuje obecnie dwoma wysokiej klasy symulatorami maszyn typu Embraer oraz Boeing 737. Inwestycja umożliwi utrzymanie uprawnień załóg w czasie ograniczonej siatki połączeń oraz podniesienie efektywności kosztowej szkoleń. Docelowo, dzięki stopniowo rozwijanej infrastrukturze centrum symulatorowego przewoźnik planuje uzyskać samowystarczalność w obszarze szkoleń przenosząc je z Miami, Singapuru czy Zurychu do Warszawy.

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych powiedział:

Z uznaniem przyjmujemy kolejny dobry krok LOT-u na rzecz bezpieczeństwa pasażerów. Ostatni rok pokazał doniosłą rolę narodowego przewoźnika i jego wyszkolonej kadry pilotów i personelu pokładowego dla zdrowia i bezpieczeństwa Polaków. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za wypełnienie ważnej misji, którą bez wątpienia były akcje #LOTdoDomu czy #CARGOdlaPolski. LOT to siła doświadczenia i jakości pracy załóg. Jesteście Państwo ambasadorami Polski na całym świecie. Życzę, aby czas wychodzenia z pandemii był jednocześnie dla LOT-u czasem powrotu na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Centrum symulatorowe LOT-u powstało przy ul. Jutrzenki w Warszawie, 4 kilometry od siedziby przewoźnika. W momencie otwarcia do dyspozycji załóg udostępniono dwa symulatory służące do ćwiczeń operacji lotniczych na samolotach typu Embraer (symulator klasy FTD) oraz Boeing 737 w wersji FNTP2. Urządzenia, poprzez pełne odwzorowanie kokpitów maszyn umożliwiają przećwiczenie przez załogi procedur i operacji lotniczych w bezpiecznym środowisku, testowanie podejść oraz analizowanie incydentów.

Docelowo baza szkoleniowa obiektu zostanie rozszerzona m.in. o symulatory typu full flight, zwłaszcza dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Oprócz symulatorów, centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie kompleksowych szkoleń dla personelu pokładowego, w tym urządzenia przeznaczone do awaryjnego otwierania drzwi samolotu (B787, B737 i EMB), treningu procedur przeciwpożarowych i obsługi pasażerów w kabinie. W ten sposób w perspektywie najbliższych lat przewoźnik zyska kompleksowe wyposażenie szkoleniowe, które nie tylko zabezpieczy wewnętrzne potrzeby LOT-u, ale również umożliwi wyjście z ofertą szkoleniową na rynek. Planowany horyzont czasowy dla instalacji kolejnych urządzeń to pierwszy kwartał 2022 roku.

Rafał Milczarski, Prezes Zarządu LOT-u powiedział:

Czas pandemii pokazał, jak ważne nie tylko dla gospodarki, ale również bezpieczeństwa kraju jest posiadanie wykwalifikowanej kadry załóg lotniczych. Jednocześnie naszym celem pozostaje wykorzystanie potencjału LOT-u na odradzającym się rynku lotniczym. Dzięki uruchomionemu centrum symulatorowemu nie tylko utrzymamy gotowość naszych załóg do wzrostu liczby operacji na odradzającym się rynku lotniczym, ale również wzmocnimy atrakcyjność oferty komercyjnej LOT Flight Academy.

Obecne dwa symulatory po odpowiedniej certyfikacji odpowiedzą na ok. 10-20% zapotrzebowania w zakresie szkolenia podstawowego na maszynach typu Embraer i Boeing 737. Szacunkowy czas ich wykorzystania w skali roku wynosi od 1000 do 1500 godzin. LOT posiada w swojej flocie 11 Boeingów 737 (6 egzemplarzy wariantu 800 NG oraz 5 egzemplarzy B737 MAX) oraz 37 Embraerów.

LOT Flight Academy powstała w 2015 roku. Obiekt oferuje pełen zakres szkoleń lotniczych zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, które pozwalają na wykonywanie zawodu pilota liniowego. Szkolenia realizowane są przez najbardziej doświadczoną kadrę pilotów Polskich Linii Lotniczych LOT z wykorzystaniem jedenastu samolotów: ośmiu jednosilnikowych Tecnam P2008JC i trzech dwusilnikowych Tecnam P2006T. Obiekt jest również wyposażony w symulator lotniczy typu ALSIM ALX służący do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych.

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też