Zdarza się, że z różnych przyczyn samolot odlatuje z opóźnieniem, niekiedy nawet godzinnym. Jednak już po lądowaniu na lotnisku docelowym okazuje się, że mimo to przyleciał na czas. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Na obsługę lotu wpływa wiele czynników i powiązanych ze sobą systemów, dzięki którym ruch lotniczy jest obsługiwany. Już samo opóźnienie może wynikać z różnych przyczyn: dużego ruchu na lotnisku, wcześniejszych opóźnień, czynników atmosferycznych (silnego wiatru, opadów, mgły, etc.) lub zupełnie innych czynników, które trudno przewidzieć.
Skomplikowane planowanie lotów
Linie lotnicze podczas planowania rozkładu lotów muszą brać pod uwagę wiele zmiennych. By zabezpieczyć się przed nieprzewidzianym, dają sobie dodatkowy bufor czasowy. Zwłaszcza jeśli dotyczy to tras, gdzie często zdarzają się opóźnienia lub jeśli dana pora roku sprzyja problemom w ruchu lotniczym. Linie muszą brać pod uwagę również możliwość zastąpienia właściwej maszyny wolniejszym zamiennikiem (w przypadku usterki lub innych problemów).
Wszystkie powyższe czynniki wpływają zatem na to, że lot trwający w normalnych warunkach 6 godzin zaplanowany jest na 7. W dużej mierze zapewnia to przewoźnikom zmniejszenie ryzyka konieczności wypłat odszkodowań w przypadku opóźnionego lotu. Dotyczy to zwłaszcza lotów po lub z UE, gdzie przepisy są zdecydowanie bardziej surowe i działające na korzyść pasażerów.
Opóźnienie startu nie oznacza wcale opóźnienia przylotu
Czas to pieniądz, zatem im szybciej samolot dotrze na miejsce, tym lepiej. Grafiki lotów są ściśle zapełnione, dlatego piloci już w powietrzu starają się lecieć szybciej, spalając więcej paliwa, jednak dolatując na czas. Statystyki punktualności linii lotniczych są dostępne dla każdego i monitorowane przez organizacje rządowe, dlatego każdemu z przewoźników zależy na jak najlepszych wynikach.
Dlatego jeśli przy starcie wiesz już, że samolot ma opóźnienie, nie zakładaj późnego przylotu i nie przekładaj transportu z lotniska. Może się okazać, że jednak będziesz na czas.
W obrębie Europy 10-20 minut jest w stanie nadrobić ale raczej nie więcej.
A nawet i pol godziny 🙂
Bywa i tak 😀
Warto wiedzieć 🙂