Do Berlina bez kwarantanny? Nowe zasady wjazdu do Niemiec!

Od soboty 7 listopada weszły w życie nowe złagodzone przepisy dotyczące wjazdu do Berlina z Polski.

Z kwarantanny i obowiązkowego testu na obecność koronawirusa zwolnieni są:

  • osoby wjeżdżające do Berlina na okres do 24 godzin lub wyjeżdżające do Polski na okres do 24 godzin (licząc od momentu przekroczenia granicy państwowej),
  • osoby wjeżdżające z Polski do Berlina na okres do 72 h w celu odwiedzin krewnych pierwszego lub drugiego stopnia labo partnerów,
  • pracownicy przygraniczni, którzy regularnie (co najmniej raz na tydzień) przyjeżdżają z Polski do Berlina (wymóg posiadania pisemnego oświadczenia pracodawcy o tym, że pracownik jest niezbędny do pracy oraz, że zakład przestrzega odpowiednie zasady higieny i bezpieczeństwa).

Z kolei od 9 listopada w całych Niemczech obowiązują nowe zasady dla osób podróżujących z zagranicznych stref ryzyka, w tym z Polski.

Zasady wjazdu do Niemiec:

  • Obowiązek rejestracji przed podróżą do Niemiec na stronie: https://www.einreiseanmeldung.de/ , wrazie problemów w rejestracji należy zgłosić się mailowo do właściwego urzędu zdrowia: https://tools.rki.de/PLZTool/)
  • Po przylocie, przyjedzie do Niemiec należy udać się bezpośrednio do miejsca pobytu i przebywać co najmniej 5 dni na kwarantannie.
  • Test na koronawirusa będzie można wykonać w Niemczech najszybciej w 5 dniu kwarantanny.
  • Kwarantanna została skrócona z 14 na 10 dni, jednak o jej wcześniejszym zakończeniu urząd zdrowia decyduje dopiero po okazaniu negatywnego wyniku testu, który można przeprowadzić nie wcześniej niż w 5 dniu kwarantanny.

Powyższe zmiany oznaczają też, że nie ma już możliwości zwolnienia z kwarantanny poprzez okazanie testu wykonanego wcześniej w strefie ryzyka, np. w Polsce i nie ma już możliwości wykonania testu od razu po przylocie do Niemiec.

Tranzyt cały czas możliwy

Warto pamiętać, że powyższe zasady nie dotyczą osób podróżujących przez niemieckie lotniska w tranzycie.\

Obywatele polscy, którzy podróżują przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka (w tym z Polski) również nie podlegają obowiązkowi odbywania kwarantanny na terenie Niemiec, a co za tym idzie nie muszą wykonywać obowiązkowego testu na obecność koronawirusa po znalezieniu się na terytorium Niemiec. Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami. W przypadku wypełnienia karty lokalizacyjnej, należy wskazać, że podróżuje się w tranzycie. Jeżeli podczas podróży tranzytowej przez Niemcy z obszaru podwyższonego ryzyka chce się skorzystać z noclegu, należy ustalić to wcześniej z hotelem. Hotele mogą wymagać przedstawienia negatywnego wyniku aktualnego testu PCR w jęz. angielskim lub niemieckim.

Obywatele polscy, którzy lądują na niemieckich lotniskach z krajów nienależących do Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, powinni być w stanie udowodnić, że udają się dalej do Polski. Tranzyt jest uznawany przez władze niemieckie za ważny powód wjazdu na swoje terytorium, jednak w przypadku gdy funkcjonariusz graniczny będzie miał wątpliwości co do deklarowanego powodu wjazdu, może zażądać udokumentowania dalszych etapów podróży. Za udokumentowanie dalszej podróży uznawane są m.in. bilety na połączenia lotnicze, autobusowe lub kolejowe do Polski oraz potwierdzenie najmu samochodu.

Źródło: berlin.de, gov.pl

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też