Holandia wprowadziła nowe obostrzenia na granicach. Zgodnie z nowymi wytycznymi, wszyscy podróżni przylatujący z zagranicy od soboty 23 stycznia 2021 roku będą musieli dodatkowo, równolegle z wymaganym już testem PCR na 72h przed wjazdem, wykonać antygenowy szybki test na covid-19 tuż przed podróżą.
Obowiązkowe dwa testy przy wjeździe do Niderlandów
Holandia ogłosiła dzisiaj, że będzie wymagała od wszystkich podróżnych aż dwóch testów. Pierwszy test PCR już jest obowiązkowy i musi zostać wykonany na 72 godziny przed odlotem. Drugi test (antygenowy) ma być wykonywany przed wejściem na pokład samolotu do 4 godzin przed podróżą.
Obowiązek okazania przewoźnikowi przed rozpoczęciem podróży obowiązuje wszystkich podróżnych powyżej 13 roku życia przybywających do Niderlandów samolotem, autokarem, pociągiem, statkiem lub promem z krajów oznaczonych kodem pomarańczowym lub czerwonym (w tym z Polski).
Obowiązek okazania negatywnych testów dotyczy także pasażerów tranzytowych, nawet jeżeli nie opuszczają terminala holenderskiego lotniska lub dworca.
Oba obowiązkowe testy (PCR i test szybki) mogą zostać zastąpione wykonaniem pojedynczego genetycznego testu LAMP, pod warunkiem, że został on wykonany nie wcześniej niż 4 godziny przed wejściem na prom lub odlotem i pasażer może okazać jego wynik.
Powyższy obowiązek wykonania testów nie dotyczy podróżujących do Holandii autem osobowym.
Zakaz lotów do Holandii z wielu krajów
Premier Mark Rutte powiedział w środę, że holenderski rząd wprowadzi też zakaz wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii, RPA i Ameryki Południowej na okres jednego miesiąca, począwszy od soboty. W kraju ma także zostać wprowadzona pierwszy raz od drugiej wojny światowej godzina policyjna! Będzie to oznaczało zakaz wyjścia z domu między 20:30 a 04:30 już od najbliższego weekendu. Złamanie zakazu będzie skutkowało nałożeniem kary w wysokości 95 euro.
Zakaz lotów został potwierdzony w czwartek przez parlament. Od 23 stycznia w Holandii obowiązuje zakaz lotów z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany i Gujany Francuskiej, Panamy, Paragwaju, Republiki Dominikany, Republiki Południowej Afryki, Republiki Zielonego Przylądka, Surinamu, Urugwaju i Wielkiej Brytanii.