Jak sobie radzą polskie lotniska regionalne? Otóż całkiem nieźle!

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał dane statystyczne dotyczące liczby pasażerów obsłużonych w ruchu całkowitym w pierwszym półroczu 2018 roku w czternastu polskich lotniskach regionalnych. W analizowanym okresie z siatki połączeń regularnych i czarterowych regionalnych portów lotniczych skorzystało 12,8 mln pasażerów, to o 1,86 mln więcej (+17%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Szybki wzrost polskich lotnisk

Wzrost liczby pasażerów odnotowany w pierwszym półroczu bieżącego roku jest wyższy od zeszłorocznych wyników za ten sam okres. Warto podkreślić, że dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach regionalnych jest wyraźnie lepsza niż wynosi średnia dla europejskich portów lotniczych, która według najnowszych, dostępnych danych ACI Europe kształtuje się na poziomie ok. 7%.

Regionalne porty lotnicze ciągle utrzymują wysoki udział w rynku przewozów. W pierwszym półroczu br. z siatki połączeń wszystkich piętnastu krajowych lotnisk skorzystało 20,7 mln pasażerów z tego 62% (12,8 mln) podróżowało na trasach z lub do lotnisk regionalnych. Pozostałe 38% (7,9 mln) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Rekordziści wśród lotnisk regionalnych

W gronie pięciu portów lotniczych z największą liczbą obsłużonych podróżnych w pierwszym półroczu br. znalazły się: Kraków – 3,19 mln, Gdańsk – 2,32 mln, Katowice – 1,98 mln, Modlin – 1,5 mln i Wrocław – 1,5 mln. Największy liczbowy wzrost obsługiwanych pasażerów w pierwszym półroczu 2018 roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami zeszłego roku zanotowały lotniska w Krakowie – 483 tys. pasażerów, Katowicach – 421 tys., Poznaniu – 306 tys., Gdańsku – 213 tys. i Wrocławiu – 205 tys.

Liderem procentowego wzrostu liczby pasażerów w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem roku minionego z wynikiem o 99% lepszym została Zielona Góra, na drugim miejscu znalazł się Poznań z 40,5% wzrostem, następnie lotniska w Lublinie (+33,4%), Katowicach (+26,9%) i Bydgoszczy (+25,8%).

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,3 mln pasażerów o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.

Źródło: materiały prasowe Związku Regionalnych Portów Lotniczych

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też