Hiszpania luzuje obostrzenia. Od 7 czerwca do kraju można wjechać bez testu na Covid-19. Co prawda dotyczy to tylko soób zaszczepionych i ozdrowieńców, ale to i tak dobra wiadomość.
W mocy pozostaje obowiązek wypełnienia przed podróżą specjalnego formularza sanitarnego. Można go znaleźć na stronie www.spth.gob.es lub wypełnić przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przybyciu do Hiszpanii.
Na miejscu musimy liczyć się z wyrywkowym mierzeniem temperatury.
Co z testami?
Od 7 czerwca 2021 roku, lecąc do Hiszpanii z regionów ujętych na liście ryzyka (w tym z Polski), należy przedstawić kod QR wraz w jednym z dokumentów:
- Zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie,
- Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe (uwzględnione na wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test,
- Zaświadczenie o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, którym przeprowadzono test.
Jak informuje strona rządowa:
Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.
Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń.