Komisja Europejska przedstawiła w piątek propozycję, by wszelkie środki podejmowane przez państwa członkowskie, które ograniczają swobodne przemieszczanie się w związku z pandemią koronawirusa, były skoordynowane na szczeblu UE i jasno podawane do wiadomości publicznej.
Pomoc dla podróżników i państw członkowskich
W propozycji Komisji Europejskiej określono cztery kluczowe obszary, w których państwa członkowskie powinny ściślej współpracować. Są to:
- wspólne kryteria i progi dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży,
- określenie wspólnych kryteriów wykorzystujących uzgodniony kod kolorystyczny,
- wspólne ramy dla środków stosowanych wobec podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka
- jasne i terminowe informowanie opinii publicznej o wszelkich ograniczeniach
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności powiedziała:
Dziś proponujemy państwom członkowskim dobrze skoordynowane, przewidywalne i przejrzyste podejście do ograniczeń podróży tam, gdzie są one potrzebne, zawsze stawiając na pierwszym miejscu ochronę zdrowia publicznego. Musimy unikać dalszych zakłóceń i tak już niestabilnych gospodarek oraz dodatkowej niepewności dla obywateli, którzy dokonali ogromnych poświęceń. Tego się od nas oczekuje po wielu miesiącach obecności Covid-19 w naszym życiu.
Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że od marca Komisja opracowała i stworzyła solidne podstawy zaleceń dotyczących kontroli na granicach wewnętrznych i zewnętrznych, które mają być przestrzegane przez państwa członkowskie.
Dodała:
Dzisiejsze działania opierają się na dotychczasowych osiągnięciach, abyśmy mogli w pełni korzystać ze strefy Schengen. Dlatego chcemy jasnego systemu +zielony-pomarańczowy-czerwony+, a nie kalejdoskopu indywidualnych środków.
KE chce, aby na podstawie danych dostarczonych przez państwa członkowskie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób publikowało aktualizowaną co tydzień mapę państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego wraz ze wspólnym kodem kolorystycznym w celu wsparcia państw członkowskich i osób podróżujących.
Komisja proponuje:
Kolor zielony
- dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi mniej niż 25 w okresie 14 dni oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi mniej niż 3 proc.
Kolor pomarańczowy
- byłby przeznaczony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 nie przekracza 50 w okresie 14 dni, przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi przynajmniej 3 proc., lub łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi między 25 a 150, przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi mniej niż 3 proc.
Kolor czerwony
- dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 przekracza 50 w okresie 14 dni oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi przynajmniej 3 proc., lub łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi ponad 150 na 100 tys. osób w okresie 14 dni.
Kolor szary
- byłby przyporządkowany do obszaru, co do którego brak jest wystarczających informacji, aby ocenić kryteria zaproponowane przez Komisję lub jeżeli liczba testów na Covid-19 przeprowadzonych na 100 tys. osób nie przekracza 250.
źródło: PAP