Latacie z tego polskiego lotniska? Nowe maszyny dla pasażerów! Będzie zdecydowanie szybciej

Pandemia dała się we znaki wielu branżom, najbardziej jednak skutki koronawirusa odczuła turystyka. Porty lotnicze starają się jak najbardziej ułatwić życie podróżnikom. W Porcie Lotniczym Wrocław powstały bramki do automatycznej kontroli dokumentów podróżnych w strefie Non Schengen. Wrocławskie lotnisko to drugie w Polsce, które zainstalowało je zarówno w hali odlotów, jak i przylotów (po 4 w każdej). Dzięki tej inwestycji pasażerowie szybciej przejdą kontrolę na granicy. Bramki znajdują się również na lotnisku Chopina.

Bardzo się cieszę, że dzięki rządowym funduszom bramki biometryczne do automatycznej kontroli granicznej zostały zamontowane na wrocławskim lotnisku. Jest to ważna inwestycja, która zwiększy komfort podróżujących, unowocześni i ulepszy proces odprawy granicznej, a także wesprze Straż Graniczną w realizacji jednego z jej podstawowych zadań.

Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski
Fot Maciej Lulko, Port Lotniczy Wrocław

Z kolei płk Tomasz Michalski, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, nie kryje zadowolenia z faktu, że funkcjonariusze Straży Granicznej na wrocławskim lotnisku mogą nadzorować i obserwować proces kontroli granicznej przy wykorzystaniu bramek do automatycznej kontroli dokumentów podróżnych.

Jestem przekonany, że nowe wyposażenie wpłynie na usprawnienie i przyśpieszenie procesu kontroli granicznej. Bramki automatycznie weryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Dzięki temu wykluczona jest możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Ponadto bramki są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, a to z kolei pozwala m.in. wykryć, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

płk Tomasz Michalski, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

To kolejna inwestycja, która zwiększa atrakcyjność naszego terminala. Z roku na rok staje się on coraz bardziej przyjazny i nowoczesny. Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi na powrót ruchu do normalności.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław
Fot Maciej Lulko, Port Lotniczy Wrocław

Podróżni wylatujący lub przylatujący z krajów spoza strefy Schengen podlegają kontroli granicznej. Bramki do automatycznej kontroli są ustawione przy wejściu i wyjściu ze strefy Non Schengen. Z bramek mogą korzystać pełnoletni obywatele UE, EOG i Szwajcarii posiadający dokument biometryczny: paszport lub dowód osobisty, ponieważ tylko z tych dokumentów urządzenie skanujące może odczytać dane.

Bramka obsługuje osoby o wzroście pomiędzy 120 a 220 cm. Jak to działa?

  1. Podejdź do bramki
  2. Otwórz dokument na stronie ze zdjęciem
  3. Przyłóż go do czytnika i chwilę przytrzymaj
  4. Po automatycznej weryfikacji danych otwiera się bramka, przez którą wchodzisz do środka
  5. Tam następuje skanowanie twarzy w celu potwierdzenia tożsamości
  6. Aby to zrobić stań w wyznaczonym miejscu (oznaczonym na podłodze symbolem stóp), zdejmij nakrycie głowy, okulary i maseczkę.
  7. Jeżeli wszystko się zgadza, możesz wyjść ze strefy automatycznej kontroli

Bramki do automatycznej kontroli granicznej działają na kilku lotniskach w Polsce, ale tylko na Chopina w Warszawie, we Wrocławiu i w Poznaniu są w obu halach.

Fot Maciej Lulko, Port Lotniczy Wrocław

Bramki to nie jedyna nowość, jaką Port Lotniczy Wrocław wprowadził w ostatnich miesiącach. Od 30 stycznia pasażerowie przylatujący do Wrocławia ze strefy Non Schengen mogą wykonać na wrocławskim lotnisku szybki test antygenowy tuż po przylocie. Punkt diagnostyczny badań na obecność COVID-19 znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego. Koszt wykonania testu to 200 zł, czas oczekiwania na wynik – około 15 minut. Negatywny wynik testu umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też