Nie będzie już zmiany czasu w EU? Jesteś za?

Unijna ankieta internetowa pokazała, że większość mieszkańców UE nie chce już przestawiać zegarków. Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze ostatecznego raportu w tej sprawie, więc nic nie jest jeszcze przesądzone. Czy to koniec z przestawianiem zegarków?

Nie będzie zmiany czasu?

W przeważającej większości (ok 84 proc.) ankietowani wypowiedzieli się za zniesieniem podziału czasu na letni i zimowy. Taki podział ich zdaniem nie ma sensu. Konsultacje w sprawie przyszłości zmieniania czasu na terenie Unii Europejskiej zakończyły się w połowie sierpnia. Były to rekordowe konsultacje społeczne w UE. Wcześniej jeszcze nigdy nie brało w nich udziału 4,6 mln Europejczyków.

Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że na 4,6 mln ankietujących aż 3 mln mieli stanowić Niemcy, co stawia bardzo duży znak zapytania co do reprezentatywności badania.

Od początku pojawienia się idei zaprzestania podziału na czas letni i zimowy, KE była raczej sceptycznie nastawiona wobec takich rozwiązań, ale w wywiadzie dla niemieckich telewizji ARD i ZDF przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że chce znieść zmiany czasu.

Alexander Winterstein, rzecznik KE powiedział:

Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE powiedział:

Bezsensownie byłoby najpierw pytać ludzi o zdanie, a potem – jeśli opinia większości się nie spodoba – nie zastosować się do niej.

Jeśli Komisja przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący zniesienia zmiany czasu, będą go musiały jeszcze przyjąć Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

Jak podaje spidersweb.pl, w Parlamencie Europejskim europosłowie byli zgoła odmiennego zdania. Powstała tam nawet inicjatywa Stop zmianie czasu. I to właśnie PE w lutym br. przyjął rezolucję, która zmuszała KE do zajęcia konkretnego stanowiska.

Jakie będą postanowienia w tej sprawie? Dowiemy się najwcześniej 12 września. 

Niemcy od 1980 r. przestawiają zegary, Polacy zaczęli już trzy lata wcześniej. Od 1996 r. mieszkańcy wszystkich krajów UE przestawiają czas w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu i w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu. Regulacja taka ma służyć oszczędności energii, ale faktyczna korzyść ze zmiany czasu budzi liczne kontrowersje.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

6 KOMENTARZE

  1. A ja tak. Strefy czasowe to jakiś wymysł i niepotrzeba komplikacja podczas podróży. Jestem za jednym czasem na całej planecie.

  2. pytanie tylko, jaki to będzie czas. Czy taki, jak we Francji, Hiszpanii, ogólnie w krajach położonych na zachodzie, czy przesunięty o godzinę w stosunku do nich (co byloby logiczne, ale mniej wygodne jesli chodzi np. o podróże)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też