Od dzisiaj na lotniskach zmiany dla dzieci, ale tylko dla tych powyżej 12 roku życia (film)

Duża zmiana. Od dziś tj. 15 lutego br. z bramek automatycznej kontroli granicznej mogą korzystać już dzieci powyżej 12. roku życia. To na pewno ułatwi podróże wielu rodzinom. W wielu krajach Unii Europejskiej bramki biometryczne to normalny widok. W Polsce takie bramki ABC (ang. Automated Border Control) są stosunkowo od niedawna. Znajdują się na lotniskach: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Modlinie. Dzięki nim pasażerowie przechodzą kontrolę paszportową bez udziału Straży Granicznej.

Bramki stanowią element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji. Podróżny może dokonać samodzielnej odprawy granicznej na lotnisku bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Bramki ABC automatycznie weryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka ABC automatycznie potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy, jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem.

Zwiększenie przepustowości

Jak podaje Straż Graniczna, bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwala m.in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej jest nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej.

Wdrożenie takiego rozwiązania ma na celu zwiększenie przepustowości odprawy granicznej, ponieważ skraca czas samej odprawy – kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund. W sumie w Polsce są 72 bramki biometryczne, w tym 43 na przylotach do Polski.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC najpierw skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi, podróżny musi wejść do środka, gdzie następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są różne parametry: wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument jest jego właścicielem.

Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. Co ważne, w bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży — paszportami lub dowodami osobistymi.

Od dzisiaj z tego rozwiązania (tylko po przylocie do Polski) mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci od 12. roku życia (mające min 140 cm wzrostu i biometryczny dokument).

Źródło: Straż Graniczna

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też