Zabójcze upały nie dają Europie spokoju już od kilku tygodni. Niosą ze sobą nie tylko śmiertelne zagrożenie dla ludzi, ale wywołują również spustoszenie wśród flory i fauny, a ich efekty widać nawet wewnątrz koła podbiegunowego.
Problemy Londynu, Paryża i Zurychu
W ten weekend temperatury w Europie sięgnęły 38 stopni Celsjusza. Odnotowano tyle m.in. w Londynie, gdzie ze względu na upał trzeba było odwołać pociągi wyjeżdżające i wjeżdżające do miasta. Brytyjczycy ogólnie słabo radzą sobie z wysokimi temperaturami, co dobrze widać w statystykach szpitali, do których trafia zwiększona liczba pacjentów.
Podobna sytuacja ma miejsce w Paryżu. Władze tego miasta zniosły nawet zakaz kąpieli w niektórych fontannach – turyści i mieszkańcy w razie potrzeby mogą się schłodzić w wodzie. W Szwajcarii natomiast odwołano pokazy fajerwerków z okazji Święta Narodowego. Miały się one odbyć jak co roku 1 sierpnia, jednak z obawy przed wybuchem pożarów, odwołano wszystkie większe imprezy z udziałem sztucznych ogni.
Pożary od Grecji po Arktykę
Pożary stanowią olbrzymi problem i zagrożenie w całej Europie. Ogień pojawił się m.in. w Grecji, w pobliżu Aten. Stał się przyczyną śmierci ponad 80 osób i spowodował olbrzymie straty materialne.
Wcale nie lepsza sytuacja ma miejsce na północy kontynentu, gdzie trwa walka o ugaszenie pożarów wewnątrz koła podbiegunowego. W północnej Szwecji temperatury w ostatnim czasie wynosiły niespotykane 30 stopni Celsjusza. Ogień pojawił się w ponad 50 miejscach, a dodatkowe ogniska ognia są również w Finlandii i Norwegii. Na pomoc szwedzkim służbom ruszyli polscy strażacy.
From Japan to Sweden, Oman to Texas, a global heat wave is killing people all across the planet and setting the Arctic on fire: https://t.co/la9Zas64SA
That's not good and new pipelines don't help.#ActOnClimate #Climate #energy #NoTMX #StopLine3 #NoKXL #WaterIsLife pic.twitter.com/N9BrU6fsrd
— Mike Hudema (@MikeHudema) July 24, 2018
2018 rok może się okazać najcieplejszym i najbardziej suchym rokiem w historii. Już teraz w niektórych miejscach padły niespotykane rekordy temperatury. Ostatnia olbrzymia fala upałów przetoczyła się przez Europę w 2003 roku. Wtedy temperatury były najwyższe od 1540 roku, a na całym kontynencie odnotowano ponad 20 000 zgonów spowodowanych upałami.
Problemy nie tylko w Europie
Olbrzymie upały wynikające ze zmian klimatycznych dają się odczuć nie tylko w Europie. Zmiany w klimacie dotykają również Japonii, gdzie wysokie temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością spowodowały osunięcia ziemi i lawiny błotne na dotąd niespotykaną skalę. Co najmniej 155 osób zginęło, a wiele pozostaje zaginionych.
W Afryce padł rekord temperatury. Na Saharze 5 lipca odnotowano aż 51 stopni Celsjusza.
W Stanach również szaleją pożary. Największa ich liczba ma miejsce w Kalifornii. 25 lipca zdecydowano się nawet na zamknięcie parku Yosemite i ewakuację przebywających na jego terenie osób. Jeden z najsłynniejszych parków narodowych w USA przykryty jest gęstym dymem, uniemożliwiającym oddychanie i znacznie ograniczającym pole widzenia. W pasie od Oklahomy po Alaskę wybuchło aż 75 pożarów. Dotychczasowe straty są ogromne.