Ruch lotniczy w Polsce rośnie szybciej niż oczekiwano. Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane, a których wynika, że polskie lotniska w 2018 r obsłużyły o 14 proc. więcej pasażerów niż w roku ubiegłym, czyli 45,7 mln. Wyniki przewozów pasażerskich w transporcie lotniczym w Polsce w 2018 roku wyglądają bardzo obiecująco. Kto jest liderem wśród portów, a kto wśród przewoźników?
Liderzy na start
Jeśli chodzi o porty, to liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina. W ubiegłym roku obsłużyło o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku. Natomiast wśród przewoźników największy sukces osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT wyróżniając się największą dynamiką wzrostu.
Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział:
Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce jest między innymi nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Mimo iż Polacy latają znacznie rzadziej niż statystyczny Europejczyk, to polski rynek lotniczy odnotowuje z roku na rok lepsze wyniki. Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski centralnej, co w przyszłości może powodować problemy z przepustowością.
Największe lotniska w Polsce
Wśród portów obsługujących ponad 1 mln pasażerów rocznie niekwestionowanym liderem jest lotnisko Chopina. A za nim?
- Lotnisko Chopina (o ponad 2 miliony pasażerów więcej niż w 2017 roku i 13 procent wzrostu)
- Katowice-Pyrzowice (0,95 miliona pasażerów więcej niż w roku ubiegłym, co stanowi dynamikę wzrostu na poziomie 24 procent)
- Kraków-Balice (930 tysięcy pasażerów więcej i 16 procent wzrostu)
- Poznań-Ławica (ponad 622 tysiące pasażerów więcej i aż 34 procent wzrostu)
- Wrocław-Strachowice (488 tysięcy pasażerów i 17 procent wzrostu)
Wśród portów obsługujących poniżej 1 mln pasażerów rocznie na pierwszym miejscu uplasował się port lotniczy w Bydgoszczy. A za nim?
- Bydgoszcz-Szwederowo (79 tysięcy pasażerów więcej i 25 procent wzrostu)
- Rzeszów-Jasionka (77 tysięcy pasażerów więcej i 11 procent wzrostu)
- Lublin (24 tysiące pasażerów więcej i 6 procent wzrost) – port odnotował spadki w drugiej połowie roku, wraz z zamknięciem bazy Wizz Air
W 2018 roku spadek zanotował Port Lotniczy Radom-Sadków.
Największe linie lotnicze
Jeśli chodzi o liczbę pasażerów wg. przewoźników obsłużonych w polskich portach lotniczych – największym pozostaje Ryanair. W ubiegłym roku w polskich lotniskach obsłużył 11,6 miliona pasażerów.
- Ryanair 11,60 miliona pasażerów
- PLL LOT 10,5 miliona pasażerów
- Wizz Air 8,7 miliona pasażerów
Jeśli natomiast chodzi o dynamikę wzrostu, to mamy się z czego cieszyć. Wśród przewoźników lotniczych w 2018 roku ponownie największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT:
- PLL LOT (ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w roku ubiegłym i 24 proc. wzrostu)
- Wizz Air (ponad 1 mln pasażerów więcej i 14 proc. dynamika wzrostu)
- Ryanair Sun ( o 592 tys. pasażerów więcej).
Urząd zwraca też uwagę na czarterową linię Enter Air, która przewiozła o ponad 430 tysięcy pasażerów więcej, niż w poprzednim roku. Osiągnęła tym samym dynamikę wzrostu w wysokości 28 procent.
źródło: ULC
Starachowice? 😉
😀 oj, dzięki! Dobrego dnia
Nie ma za co 🙂 Pozdrawiamy 🙂