Światowa Rada Podróży i Turystyki (World Travel & Tourism Council – WTTC) prognozuje, że o ile globalny sektor podróży i turystyki nie odzyska w pełni swojej siły w tym roku, to jednak jest blisko tego celu. Sektor ma osiągnąć wartość 9,5 biliona dolarów w 2023 roku, co stanowi zaledwie 5% mniej w porównaniu z jego wkładem do PKB w 2019 roku, zgodnie z badaniem “2023 Economic Impact Research” przeprowadzonym przez WTTC.
Regiony odzyskujące siłę najszybciej
Do końca 2022 roku, poziom turystyki w 34 krajach – spośród 185 analizowanych – powrócił do poziomu sprzed pandemii pod względem wkładu do PKB. Krajami będącymi na czele są Stany Zjednoczone i Dominikana – powiedziała Julia Simpson, prezes i dyrektor generalny WTTC.
Badania WTTC przewidują, że co najmniej 50 kolejnych krajów osiągnie lub zbliży się na 95% do osiągnięcia tego celu do końca tego roku. Nasze badania “Economic Impact Research” prognozują, że Ameryka Północna i Łacińska wrócą do poziomów sprzed pandemii do końca 2023 roku” – powiedziała Julia Simpson, CEO WTTC. “Prognozujemy, że Europa, Bliski Wschód, Afryka i region Azji i Pacyfiku odzyskają siłę w 2024 roku, a na końcu, Karaiby mają wrócić do formy do 2025 roku”
Powrót miejsc pracy w turystyce
Według raportu w tym roku liczba miejsc pracy w sektorze podróży i turystyki wróci do 95% poziomów z 2019 roku. W 2019 roku, 334 miliony ludzi pracowało w sektorze podróży – co stanowiło rekord wszechczasów. Jednak około 70 milionów miejsc pracy zostało utraconych w 2020 roku, po czym nastąpił wzrost o 11 milionów miejsc pracy w 2021 roku i 21,6 miliona w 2022 roku. WTTC prognozuje, że do 2033 roku sektor podróży zatrudni około 430 milionów osób na całym świecie, co będzie stanowiło prawie 12% globalnej siły roboczej.
Spowolnienie tempa w 2023 roku
Wyższe ceny biletów lotniczych i stawek za nocleg będą poważnie ograniczać podróże w 2023 roku, według raportu Riskline. Perturbacje w podróżach, zawirowania geopolityczne i praktyki korporacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju również zaszkodzą wzrostowi, jak stwierdzono w raporcie. Jednak kilka czynników działa na korzyść ożywienia, według nowego raportu firmy zajmującej się analizą danych, Morning Consult.
Opublikowany w zeszłym tygodniu raport wskazuje na fakt, że choć chęć do podróżowania nie wzrasta tak samo we wszystkich krajach, to jednak ogólny trend jest wzrostowy, w dużej mierze wspierany przez popyt w Korei Południowej i Europie Zachodniej. Zgodnie z raportem:
- Podróżni nadal wolą zmniejszyć koszty podróży niż anulować swoje plany,
- podróże służbowo-turystyczne (tzw. “bleisure”) są w trendzie wzrostowym,
- amerykanie zamierzają podróżować za granicę częściej,
- odżywa sektor turystyczny w dużych miastach w związku ze zniesieniem restrykcji związanych z Covid-19.
Zapotrzebowanie na podróże krajowe i międzynarodowe
Jednak nie dla wszystkich zniknęły obawy związane z Covidem, zwłaszcza w niektórych częściach Azji. Około 30% respondentów z Filipin deklaruje, że są bardzo zaniepokojeni bezpieczeństwem związanym z Covidem – najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej, zgodnie z raportem opublikowanym w czwartek przez firmę badawczą Milieu Insight.
Podsumowując, sektor podróży i turystyki jest na dobrej drodze do ożywienia, z kilkoma regionami, które odzyskują siłę najszybciej, a także znaczącym powrotem miejsc pracy w turystyce. Jednak niektóre przeszkody, takie jak wysokie ceny lotów i hoteli oraz trwające obawy związane z Covidem, nadal hamują pełne ożywienie. Pomimo tego, według WTTC, globalne ożywienie jest oczekiwane na rok 2024 co jest dobrą wiadomością dla branży, która doświadczyła znacznych strat w wyniku pandemii.
źródło: cnbc.com