Spółka Fortum (odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu) zainicjowała wydarzenie, podczas którego odbędzie się pierwszy w Polsce przelot seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego. To już 8 czerwca we Wrocławiu!
Pipistrel Alpha Electro na niebie
Jak informuje Rynek Lotniczy, w ciągu kolejnych dni samolot Pipistrel Alpha Electro pokona trasę ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy, odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę. W ten sposób zostaną zebrane potrzebne dane na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach. Pipistrel Alpha Electro to pierwszy na świecie seryjnie produkowany samolot ultralekki o napędzie elektrycznym. Ta dwuosobowa maszyna wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW, a jej prędkość przelotowa to 157 km/h. 55-minutowy lot (z półgodzinną rezerwą) jest możliwy dzięki baterii o pojemności 21 kWh. Prawie tyle samo, bo godzinę trwa ładowanie ładowarką o mocy 20 kW.
Pipistrel Alpha Electro to koniec problemów z przekraczaniem norm emisji spalin i hałasu. Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty mogą być prowadzone w okolicach dużych aglomeracji miejskich.
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum powiedział:
Samoloty elektryczne to, zdaniem wielu lotniczych ekspertów, przyszłość tej dziedziny transportu. Dziś na drodze do ich rozwoju stoi jeszcze wiele ograniczeń, takich jak choćby mała pojemność baterii i w konsekwencji ograniczony zasięg. Pamiętajmy jednak, że pierwszy na świecie lot samolotu z silnikiem tłokowym w 1903 roku trwał tylko 12 sek. Zaledwie 16 lat później samolot po raz pierwszy pokonał Atlantyk. Myślę, że rozwój samolotów elektrycznych będzie się dokonywał w podobnym tempie.
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat na niebie pojawią się już pierwsze elektryczne samoloty pasażerskie, mieszczące 150 osób na pokładzie. Prace koncernów lotniczych ciągle trwają.