Diecezja Paryża przedstawiła ekspertom Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA) program przebudowy wnętrz zniszczonej w pożarze w 2019 r. katedry Notre Dame. Ci wydali pozytywną opinię na jego temat. Projekt nie został jeszcze przedstawiony opinii publicznej. Odpowiedzialny za niego jest ks. Gilles Drouin, który pragnie funkcjonalnych rozwiązań jak rzutowanie zdań biblijnych w kilku językach czy informacji o chrześcijańskich tradycjach duchowych.
Jak informują francuskie media. Eksperci mają dwa zastrzeżenia. Dotyczą ustawienia posągów oraz ruchomych podświetlonych ławek w katedrze. Za zamkniętymi drzwiami głosowało 20 ekspertów CNPA. Mówi się, że do odbudowy wnętrz wykorzystane zostaną dzieła międzynarodowych artystów, m.in. Ernesta Pignon-Ernesta, Anselma Kiefera czy Louise Bourgeois. Będą one wchodziły w dialog z dziełami dawnych mistrzów.
W projekcie uwzględniono również trasę dla turystów i wiernych z całego świata wokół osi centralnej prowadzącej od nawy do chóru. Krytycy uważają, że elementy współczesnej sztuki całkiem wypaczą wystrój i przestrzeń liturgiczną. Artyści, filozofowie i pisarze wystosowali apel pt. To, co oszczędził ogień, diecezja chce zniszczyć.
W części odrestaurowanych kaplic mają zostać umieszczone wielkie obrazy ołtarzowe zamawiane u wielkich artystów w latach 1630-1707 przez korporację złotników, którzy ofiarowali je katedrze.