Zakończyły się testy autonomicznego Airbusa. Komputerowy pilot Airbusa ma już na swoim koncie ponad 500 lotów testowych. Sam startuje, leci i ląduje.
Technologia rozpoznawania obrazu
Obecnie nikogo nie dziwi fakt, że już istnieją takie systemy, które potrafią odciążyć pilota albo nawet go zastąpić. Jednak do pełnej autonomii, a w tym lotów sterowanych przez komputer trochę brakowało. Do teraz.
Jak informuje Spider’s Web, nowy system opracowany przez Airbusa i testowany na pokładzie modelu A350-1000 XWB opiera się w dużej mierze na technologii rozpoznawania obrazu. W uproszczeniu polega to na tym, że algorytm ma pełen dostęp do komputera pokładowego samolotu, również do systemów sterowania i analizując obraz z zamontowanych na samolocie kamer zajmuje się pilotażem. Od startu aż do lądowania.
An aircraft that can take off by itself thanks to technology alone? Our #ATTOL demonstrator project recently proved just that! Learn how autonomy helped to make it happen: https://t.co/Ij5o15Ybeo pic.twitter.com/WSwCCXPxJC
— Airbus (@Airbus) January 16, 2020
W końcowej fazie lotów ludzka załoga ustawia tylko samolot na pasie startowym i ręcznie otwiera przepustnicę. W sumie przeprowadzono ponad 500 lotów testowych. Około 450 z tych lotów poświęcono na gromadzenie surowych danych wideo, obsługę i dostrajanie algorytmów, podczas gdy seria sześciu lotów testowych, z których każdy obejmował pięć startów i lądowań została wykorzystana do przetestowania możliwości w pełni lotu autonomicznego.
Projekt ATTOL został zainicjowany przez firmę Airbus w celu zbadania, w jaki sposób autonomiczne technologie, w tym wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego i zautomatyzowanych narzędzi do etykietowania danych, przetwarzania i generowania modeli, mogą pomóc pilotom skupić się mniej na operacjach lotniczych, a bardziej na podejmowaniu strategicznych decyzji i zarządzaniu misjami. Airbus jest teraz w stanie analizować potencjał tych technologii w zakresie usprawnienia przyszłych operacji lotniczych, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo statków powietrznych, zapewniając utrzymanie niespotykanych obecnie poziomów.
Co byś powiedział na rejs w pełni autonomicznym lotem pasażerskim? Czułbyś się bezpiecznie?
Wiadomo że to jest nieunikniona przyszłość ale puki co to są tylko testy. Na razie to będzie tak jak z Teslą. Jedzie i nagle BUUUM. Niech ten pilot tam jednak siedzi w tej kabinie. ?