W zeszłym roku w noc sylwestrową, ze względu na pandemię, obowiązywał w Polsce zakaz przemieszczania się. W tym roku w kraju na sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. W reżimie sanitarnym oznacza, że w pomieszczeniu nie może przebywać łącznie więcej niż 100 osób.
A jakie decyzje podjęły inne kraje? Czy będą otwarte restauracje, bary czy dyskoteki?
Austria
Od 27 grudnia w Austrii ponownie obowiązują surowe środki dotyczące zwalczania pandemii. Szczególnie dotknięta ograniczeniami będzie branża gastronomiczna, odczują je również organizatorzy imprez masowych, także tych noworocznych.
Od poniedziałku 27 grudnia będzie obowiązywać dla gastronomii godzina policyjna, wyznaczona na godz. 22. Dotyczy to również barów hotelowych. Anulowano zapowiadaną wcześniej możliwość całonocnych zabaw w lokalach gastronomicznych w sylwestrową noc – wiadomo już, że 31 grudnia restauracje mają zostać zamknięte także o godz. 22. Powodem jest groźna fala Omikronu, której nadejście ma być opóźniane wszelkimi dostępnymi sposobami.
Zmieniły się również zasady dotyczące imprez masowych. W mniejszych, rodzinnych uroczystościach, takich jak wesela czy urodziny, może uczestniczyć do 25 osób – pod warunkiem, że są to osoby z grupy 2G (zaszczepione lub takie, które przechorowały Covid-19). Uczestnicy imprez gromadzących do 500 osób także muszą posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub przejściu Covid-19.
Branże gastronomiczna i turystyczna niechętnie przyjęły nowe regulacje. Przepisów broni minister zdrowia Wolfgang Mueckstein, podkreślając, że
Nie można wkroczyć w falę Omikronu, nie podejmując żadnych działań.
Holandia
Limity w kościołach, ograniczenia liczby gości w domach, zamknięte restauracje i odwołane wszystkie imprezy – tak wyglądały święta Bożego Narodzenia w Holandii. Nowy Rok zapowiada się podobnie, gdyż od 19 grudnia w kraju obowiązuje twardy lockdown wprowadzony przez rząd ze względu na rosnącą liczbę infekcji wariantem Omikron. Obecnie odpowiada on już za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń koronawirusem w Amsterdamie.
Nadejście Nowego Roku będzie obchodzone głównie w domach. Wszystkie imprezy zostały odwołane, zamknięte pozostają kluby i restauracje.
Francja
W obliczu rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu koronawirusa Omikron rząd Francji postanowił w poniedziałek 27 grudnia wprowadzić na najbliższe trzy tygodnie kolejne ograniczenia. Nie zdecydowano się jednak na godzinę policyjną w noc sylwestrową.
Premier Jean Castex ogłosił:
Zakazane zostaną koncerty (z publicznością) na stojąco, we wszystkich kinach, teatrach, obiektach sportowych i komunikacji miejskiej, także dalekobieżnej, zakazane zostanie spożywanie napojów i jedzenia.
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od 3 stycznia konsumpcja w barach i kawiarniach będzie mogła odbywać się jedynie na siedząco.
Ograniczona została wielkość zgromadzeń. Na świeżym powietrzu będzie mogło gromadzić się do 5 tys. osób, natomiast w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło przebywać nie więcej niż 2 tys. osób. Dotyczy to m.in. obiektów sportowych.
Szef rządu wykluczył jednak wprowadzenie godziny policyjnej na noc sylwestrową.
Islandia
Islandzkie władze postanowiły, że w tym roku z powodu zagrożenia epidemicznego w Reykjaviku nie zostaną rozpalone w noc sylwestrową tradycyjne ogniska. To już drugi rok z rzędu, gdy przez Covid-19 zrezygnowano z tego zwyczaju.
Władze podkreśliły, że w obecnej sytuacji zachęcanie do wspólnego gromadzenia się obywateli byłoby błędem:
Lokalne władze rozumieją, że ta decyzja może wywołać rozczarowanie wielu osób, ale ważne jest dla nas, abyśmy wspólnie pracowali w celu obniżenia liczby zakażeń, choćby poprzez unikanie dużych skupisk ludzkich i dążenie do świętowania w mniejszych grupach.
Podobną decyzję podjęto w mieście Akureyri w północnej Islandii.
W samym Reykjaviku przed wybuchem pandemii Covid-19 tradycyjnie rozpalano 10 ognisk w noc sylwestrową. Rozpalanie ognisk łączy się z islandzką wiarą w elfy – według dawnych wierzeń płomienie miały oświetlać im drogę do ludzkich siedlisk.
Włochy
Do końca stycznia we Włoszech zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem, tym samym nie będzie można zorganizować imprez sylwestrowych na placach. Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z Covid-19, wymagana będzie w barach i restauracjach.
Wstęp na stok narciarski możliwy jest tylko po okazaniu przepustki covidowej, wystawionej również na podstawie testu.
Czechy
W Czechach nie ma żadnych ograniczeń w spotkaniach w gronie rodzinnym. Władze zaapelowały o unikanie lub ograniczenie zgromadzeń, zalecają też wcześniejsze przeprowadzenie testów. Podczas świątecznych spotkań organizowanych w restauracjach mogły w nich uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Od 26 grudnia i podczas nocy sylwestrowej przy stole w restauracji będą mogły siedzieć cztery osoby, a na imprezie może być ich co najwyżej 50.
Słowacja
Na mocy stanu wyjątkowego wprowadzonego na Słowacji obowiązuje godzina policyjna, więc formalnie rzecz biorąc zakaz wychodzenia z domów obowiązuje w godz. 20-5. Obowiązuje też zakaz gromadzenia się więcej niż sześciu osób, o ile nie mieszkają one razem.
Portugalia
W Portugalii pomiędzy 30 grudnia a 1 stycznia bez negatywnego wyniku testu na Covid-19 nie będzie można wejść do restauracji ani na organizowane poza domem przyjęcia świąteczno-noworoczne.
Testy obowiązują także podczas podróży do Portugalii.
Ukraina
Na Ukrainie nie planuje się dodatkowych restrykcji na okres noworoczny, ale – jak zapowiadają władze – może się to zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Ukraina podzielona jest na tzw. strefy epidemiczne, dla których przewidziany jest różny stopień ograniczeń. W strefie żółtej i czerwonej przy wejściu do lokali gastronomicznych czy placówek kulturalnych sprawdzane są certyfikaty covidowe. W całym kraju w pomieszczeniach użytku publicznego i w transporcie miejskim należy nosić maseczki. Większość ukraińskich chrześcijan obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia.
Nowy Jork
Imprezy sylwestrowe na nowojorskim Times Square odbędą się w tym roku na mniejszą skalę. Biuro burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio zapowiedziało, że będzie mogła wziąć w nich udział ograniczona liczba uczestników i wszyscy będą musieli nosić maseczki.
Telewizja CNN zwróciła uwagę, że zazwyczaj same tylko „strefy widokowe” mieściły około 58 tys. osób. W tym roku zostanie tam dopuszczonych tylko 15 tys. Ludzie, którzy aby zapewnić sobie najlepsze miejsca gromadzili się dawniej na placu już od wczesnych godzin rannych, nie będą tam mogli wejść do godziny 15. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do noszenia maseczki i okazania dowodu tożsamości ze zdjęciem.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wszyscy, poza dziećmi do 5 roku życia, są zobowiązani do okazania dowodu szczepienia. . Nieszczepione dzieci poniżej 5 roku życia muszą być w towarzystwie zaszczepionej osoby.
Miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave A. Choksh apeluje:
Tegoroczny sezon świąteczny może nie być taki, na jaki liczyliśmy, ale wciąż możemy być szczęśliwi. Wszyscy mieszkańcy Nowego Jorku powinni jak najszybciej zaszczepić się i wzmocnić swoją odporność. Zakładajcie wysokiej jakości maseczki i zostańcie w domu, jeśli czujecie się chorzy, bez względu na to jak łagodne są objawy.
Tajlandia
W Bangkoku nie odbędzie się oficjalne powitanie Nowego Roku. Odwołanie noworocznych imprez uzasadniono obawami o rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa. Władze Bangkoku zrezygnowały z organizacji ulicznych imprez, które miały się odbyć 31 grudnia i 1 stycznia na placu przed ratuszem i przed kilkudziesięcioma urzędami dzielnicowymi. Nie będzie także zaplanowanych wcześniej tradycyjnych buddyjskich modłów noworocznych.
Wicegubernator przeszło 10-milionowej metropolii Kriangyos Sudlabha poinformował, że taką decyzję podjęto po konsultacji z krajowym biurem ds. przeciwdziałania pandemii. Decyzja zapadła zaledwie dwa dni po ponownym wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla wjeżdżających do Tajlandii turystów.
Prywatnych wydarzeń noworocznych, w tym zgromadzeń przed największymi stołecznymi centrami handlowymi, nie zakazano. Kriangyos podkreślił jednak, że ratusz zaleca mieszkańcom unikanie w okresie świątecznym dużych skupisk ludzkich, a od organizatorów, którzy nie zdecydują się na odwołanie swoich imprez, władze będą wymagały ścisłego przestrzegania protokołów sanitarnych.
We wtorek Tajlandia przywróciła obowiązkową kwarantannę dla wszystkich przylatujących tam turystów. Co najmniej do 4 stycznia zawieszony ma być program Test & Go, który dotąd ułatwiał wczasowiczom podróże. W jego ramach od początku listopada zaszczepieni przeciwko Covid-19 obywatele kilkudziesięciu państw, w tym Polski, mogli odwiedzać azjatyckie królestwo bez wymogu odbywania kwarantanny.