Jeśli to czytasz, to znaczy, że rozglądasz się za miejscem gdzie można oderwać się na trochę od zimnej pogody i krótkiego dnia. Spróbować dobrego jedzonka i nacieszyć się pięknymi widokami. Krótko mówiąc aktywnie odpocząć w pięknym miejscu, wśród życzliwych ludzi. Nasza propozycja to Cypr zimą.
Europa w Azji czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki
Na Cypr dolecimy tanio i szybko. Z Warszawy, z lotniska Chopina i z Katowic do Larnaki zabierze nas Wizzair. Z Krakowa do Pafos polecimy natomiast Ryanairem. Lot jest stosunkowo krótki, trwa około 3 godzin. Na miejscu natomiast spotkamy się z dużą różnorodnością i poczujemy powiew egzotyki.
Sprawdź najlepsze OKAZJE NA CYPR
Po pierwsze ruch lewostronny i kierownica w samochodzie po prawej stronie będzie dla nas na Cyprze czymś niecodziennym. Jest to pozostałość po czasach gdy wyspa była brytyjską kolonią. Dodatkową pamiątką po Brytyjczykach jest napięcie w gniazdkach elektrycznych 240 V i trzybolcowy rodzaj wtyczek. Potrzebna jest przejściówka, żeby korzystać ze swoich ładowarek czy innych urządzeń elektrycznych. Język angielski pozostał też powszechnie znanym językiem, w którym łatwo się dogadać praktycznie z każdym zwłaszcza w południowej części wyspy.
Co jeszcze? Otóż będąc na Cyprze jesteśmy już w Azji, bo wyspa geograficznie leży na kontynencie azjatyckim. Jej południowa część jednakże czyli Republika Południowego Cypru należy do Unii Europejskiej i obowiązuje tutaj euro. Tylko część południowa jednak należy do Unii. Od 1974 roku Cypr podzielony jest na dwie części. Cypr Północny okupowany jest przez Turcję, a Cypr Południowy jest właśnie autonomiczną republiką i wchodzi w skład UE. Na północy mieszkają tureccy Cypryjczycy, którzy mówią po turecku, na południu natomiast Cypryjczycy greccy, którzy mówią po grecku.
Rozłam panujący na wyspie czuć doskonale w stolicy Cypru. Nikozja podzielona jest na pół. Część północna należy do Turków, a część południowa do Republiki Południowego Cypru. Między obiema częściami, w środku miasta, znajduje się strefa buforowa, kontrolowana przez siły ONZ. Żeby przejść z jednej części miasta do drugiej trzeba poddać się kontroli dokumentów. Przejście graniczne jest czynne całą dobę. W części tureckiej płaci się tureckimi lirami, natomiast w europejskiej części południowej obowiązuje euro.
Warto wybrać się do Nikozji. To miasto tętni życiem. Jest pełne kolorów i zapachów. Różnorodność, jaką tam spotkamy sprawia, że jest to miejsce unikatowe jak na tak niedaleką odległości od Polski.
Cypr zimą trzeba zwiedzić. Na jaką pogodę można liczyć? Co zabrać do ubrania?
Kiedy lecimy na Cypr zimą na pewno trzeba zabrać cieplejszy sweter, nieprzemakalną kurtkę, wygodne, lekkie buty i nastawić się na zwiedzanie wyspy. W każdym jej zakątku jest mnóstwo antycznych zabytków, które właśnie zimą można na spokojnie obejrzeć gdy jest mniej turystów i nie ma upału.
Pogoda na Cyprze zimą
Możemy liczyć na około 16 st C w ciągu dnia. W słoneczne dni będzie cieplej, nawet około 18-21 st C. Pogoda na Cyprze zimą charakteryzuje się dużą zmiennością. Rankiem może być pięknie, słonecznie i spokojnie. Po południu natomiast może się zachmurzyć, zerwie się wiatr i popada deszcz. Z pewnością znajdziemy jednak na wyspie takie miejsce gdzie akurat będzie słonecznie. Gdyby pogoda ostatecznie zawiodła wtedy zawsze mamy w odwodzie pyszne dania cypryjskiej kuchni.
Cypryjska, śródziemnomorska kuchnia
Cypryjska kuchnia to na pewno dobry powód, żeby wybrać się na Cypr zimą. Cypryjczycy tak jak inne narodowości w tym rejonie znają się na dobrym jedzeniu i uwielbiają długie, wspólne posiłki. Tradycyjna cypryjska kuchnia słynie z meze czyli wielu różnorodnych dań, które trafiają na środek stołu i każdy próbuje po trochę z każdego półmiska. Tutaj ludzie dzielą się jedzeniem. Można zamówić meze z mięsem, rybne lub wegetariańskie. Wśród dań wegetariańskich króluje grillowany ser haloumi, tahini i hummus, oraz oczywiście dania z bakłażanem czy oliwkami. Do wszystkiego podawany jest świeżutki, pszenny chlebek pita z oliwą z oliwek. Warto zamówić do posiłku lokalne wino choćby z rejonu Limassol.
Cypr idealny dla miłośników kotów
Jeśli kochasz koty to z pewnością pokochasz też Cypr. Puszystych czworonogów jest tu wszędzie pełno. Legenda głosi, że koty zostały sprowadzone na wyspę w IV wieku n.e. kiedy miejsce to opanowały węże. Koty miały wyłapać jadowite gady. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem i z pewnością do dziś nikt na Cyprze nie martwi się ewentualną plagą wężów czy szczurów. Chyba, że z nadmiaru jedzenia, które wyrzucają ludzie, koty nie są już zainteresowane polowaniem.
Cypr zimą dla narciarzy
Cypr to nie tylko starożytne zabytki, które zdobią piękne mozaiki, zachwycające wybrzeża czy piękne miasta. Na Cyprze można pojechać też w góry Troodos. Najwyższy szczyt nazywa się Olimp i wznosi się na 1952 m n.p.m. Zimą często w tych górach leży śnieg i działa stacja narciarska z 3 wyciągami. Zatem jadąc na Cypr zimą nie trzeba rezygnować z białego szaleństwa. Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby auto, które wypożyczamy miało zimowe opony i komplet łańcuchów śniegowych. Do walizki trzeba też spakować wtedy odpowiedni strój.