Każda inwestycja, która sprawia, że lądowania samolotów będą możliwe nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych, cieszy nas niezmiernie! Lotnisko w Gdańsku uzyskało certyfikat ILS IIIB. Oznacza to że gdański port lotniczy jest jedynym takim lotniskiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Lądowanie samolotów będzie mogło się tu odbywać w naprawdę niekorzystnych warunkach pogodowych i przy bardzo ograniczonej widoczności.
Możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIB jest możliwe na kierunku drogi startowej „29”.
Co oznacza ILS kategorii IIIB?
ILS (instrument landing system) to radiowy system nawigacyjny. Wspomaga on lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widoczności. Istnieją trzy kategorie systemu: I, II i III, który dzieli się z kolei na kategorie: IIIA, IIIB i IIIC.
W kategorii IIIC można praktycznie lądować przy całkowitym braku widoczności. Kategoria IIIB, którą może pochwalić się lotnisko w Gdańsku umożliwia podejście do lądowania według wskazań przyrządów i lądowanie:
- przy wysokości decyzji mniejszej niż 15 m (50 stóp) lub braku wysokości decyzji; oraz
- widzialności wzdłuż drogi startowej mniejszej niż 200 m, ale nie mniejszej niż 75 m.
Inwestycja była możliwa dzięki współpracy zarządzających lotniskiem Gdańsk i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dokonano też potrzebnych zmian w procedurach operacyjnych lotniska, co doprowadziło do pomyślnego przeprowadzenia procesu certyfikacji i uzyskania uprawnień.
Aktualizacja 28 stycznia 2021
Zmiany weszły w życie dzisiaj. Zobaczcie jak w praktyce to wygląda:
Gratulujemy i cieszymy się z rozwoju lotniska w Gdańsku!