To lotnisko otworzą po 10 latach opóźnienia. Potrzebnych jest aż 20 tys wolontariuszy do testów

W Polsce często rozmawia się o lotnisku w Radomiu, śmiejąc się pokątnie z jego losów. Ale nie tylko my mamy taki Radom. W Niemczech okazuje się, że po 10 latach opóźnienia Port Lotniczy Berlin Brandenburg (BER) im. Willy Brandta ma zostać w końcu otwarty. Otwarcie zaplanowane jest na 31 października 2020 roku.

Potrzeba 20 000 wolontariuszy

Jak informuje portal dlapilota.pl, lotnisko BER musi przejść jeszcze wiele testów przed otwarciem. Nie da rady jednak bez pomocy wolontariuszy. Potrzeba aż 20 000 osób, które będą mogły sprawdzić jak działają procedury na niemieckim lotnisku. Na razie znane są 3 terminy, kiedy port ma być testowany: 29 kwietnia (ewakuacja lotniska), 23 czerwca i 15 października.

Aby zostać wolontariuszem portu BER i wziąć udział w testach, trzeba zarejestrować się na stronie www.ber-testen.de. Jeśli już nie będzie miejsc, można wpisać się na listę rezerwową.

Port Lotniczy Berlin Brandenburg przystosowany jest do prowadzenia ruchu lotniczego w niekorzystnych warunkach pogodowych, w standardzie ILS CAT III b. Jego północny pas startowy ma 3.600 metrów długości. Dodatkowo nowy stołeczny port lotniczy wyposażono w drugi, całkowicie nowy pas startowy. Liczy on 4.000 metrów długości i ma ponad 60 metrów szerokości. Wybudowany pomiędzy obydwoma pasami startowymi przemyślny system dróg kołowania dodatkowo zwiększa możliwości eksploatacyjne Portu Lotniczego Berlin Brandenburg. Po uruchomieniu BER będzie doskonale i w niezawodny sposób skomunikowany z siecią drogową i kolejową. Bezpośrednio pod terminalem wybudowano lotniskowy dworzec kolejowy. Z jego peronów w ciągu kilku minut można dotrzeć do hali odpraw. Na dworcu kolejowym BER zatrzymywać się będą pociągi kolei miejskiej (S-Bahn), Airport Express, a także pociągi regionalne i dalekobieżne.

Budynek terminalu posiada sześć kondygnacji i jest usytuowany centralnie pomiędzy dwoma przebiegającymi równolegle do siebie pasami startowymi (Midfield Airport). Ponieważ oba pasy startowe dzieli odległość 1.900 metrów, mogą być one eksploatowane niezależnie od siebie. Nie tylko terminal, ale także pozycje dokowania samolotów przy terminalu i inne pozycje postojowe dla samolotów, usytuowane są pomiędzy pasami startowymi. Dzięki temu zdecydowana większość hałasu lotniczego ogranicza się do terenu samego lotniska. Terminal na swej głównej pierzei posiada 16 pomostów dla pasażerów (rękawów). Kolejnych dziewięć rękawów znajduje się na froncie pierzei południowej.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też