Global Peace Index to raport dotyczący stanu pokoju w poszczególnych państwach, przygotowywany przez australijski Institute for Economics and Peace i publikowany w Vision of Humanity. Indeks mierzy stan pokoju na świecie według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, zasięgu konfliktu krajowego lub międzynarodowego, oraz stopnia militaryzacji. Jakie są obecnie najniebezpieczniejsze kraje na świecie? Dzięki temu rankingowi dowiesz się gdzie obecnie nie należy się wybierać. Warto wiedzieć, że obecnie aż w 17 krajach co najmniej 5% populacji to uchodźcy lub osoby przesiedlone wewnętrznie.
W tym roku w rankingu przeanalizowano 163 kraje. Raport zawiera również analizę pandemii i wojny w Ukrainie. Obejmuje prawdopodobny wzrost wydatków wojskowych, nowe i pojawiające się zastosowania technologii podczas wojny, jej wpływ na ceny żywności i światowe szlaki żeglugowe. Raport zawiera również głębszą analizę przemocy i skutki demonstracji na całym świecie. Tegoroczne wyniki wykazały, że średni poziom globalnego spokoju pogorszył się o 0,3 proc.
Badania publikowane są co roku, a opierają się na wszechstronnych danych dotyczących trendów, wartości ekonomicznej oraz rozwijania się państw. Badania obejmują 99,7% światowej populacji. Okazuje się, że Europa pozostaje najbardziej pokojowym regionem świata.
Dwa z pięciu krajów o największym pogorszeniu pokoju, co oczywiście nie jest zaskoczeniem to Rosja i Ukraina, dołączyły do nich Gwinea, Burkina Faso i Haiti.
A oto lista najniebezpieczniejszych krajów świata 2022:
- Afganistan
- Jemen
- Syria
- Rosja
- Południowy Sudan
- Demokratyczna Republika Konga
- Irak
- Somalia
- Republika Środkowoafrykańska
- Sudan
- Ukraina
- Korea Północna
- Libia
- Mali
- Etiopia
źródło: Institute for Economics & Peace. Global Peace Index 2022: Measuring Peace in a Complex World, Sydney, June 2022. Available from: http://visionofhumanity.org/resources (accessed Date Month Year).