Archeolodzy nie próżnują! Nieustanna praca przynosi owocne efekty w postaci nowych odkryć. W Egipcie odkryto właśnie grobowiec sprzed 4400 lat. Jak widać pod piaskami ciągle kryje się wiele tajemnic.
Nowe odkrycie w Egipcie
Jeszcze w tym roku informowaliśmy o odkryciu najstarszej jak do tej pory wioski w delcie Nilu. Zabudowania pochodzą z wcześniejszych czasów niż słynne piramidy w Gizie. Wioska powstała w neolicie, około 2500 lat przed nastaniem faraonów na tym terenie i wybudowaniem słynnych piramid. A w połowie grudnia tego roku odkryto niezwykły grobowiec w Sakkarze. Minister Khaled al-Anani powiedział, że grób pochodził z 5. dynastii faraonów, która rządziła około 4400 lat temu. Należał do królewskiego duchownego, zwanego Wahtye. Ściany grobowca zostały ozdobione kolorowymi scenami przedstawiającymi go z jego matką, żoną i rodziną. A napisy sugerują, że służył za panowania króla Nefera-Ir-Ka-Re. Znajdują się też tam kolorowe rzeźby skalne.
Dowodzący tej akcji wykopaliskowej – Mostafa Waziri, opowiadał również o rysunkach przedstawiających produkcję wina i ceramiki, występy muzyczne, żeglarstwo i polowanie.
Chociaż grobowiec odkryto już w listopadzie, to jednak ze względu na zapieczętowane drzwi badacze mieli problem z dostaniem się do środka.
Podobnie w minionym roku pisaliśmy o wielkim odkryciu, które Ministerstwo Starożytności określiło jako jedno z najważniejszych w historii. Dokonano go w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II. Osiem metrów pod ziemią odkryto posąg faraona Ramzesa II, który rządził Egiptem 3 000 lat temu.