W czwartek 2 lipca 2020 roku, po trwającej 109 dni przerwie spowodowanej zakazem lotów, który został wprowadzony ze względu na pandemią koronawirusa, z Katowice Airport zostały wznowione rejsy czarterowe. Pierwszy lot z klientami biur podróży na pokładzie zrealizował Buzz, którego samolot poleciał do bułgarskiego Burgas.
Dokąd na wakacje z Katowic?
Odbudowa rynku przewozów czarterowych w Katowice Airport uzależniona jest od sytuacji pandemicznej w poszczególnych państwach na świecie oraz w Polsce. Biura podróży, w lipcu bieżącego roku, oferują wakacje z wylotem z Pyrzowic do Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Albanii i na Cypr. Jeśli chodzi o to pierwsze państwo, to z Pyrzowic na wakacje będzie można polecieć do: Aten, Araxos, Chanii, Heraklionu, Kalamaty i Salonik oraz na Lefkadę, Korfu, Kefalonię, Rodos, Skiathos, Kos i Zakynthos. Touroperatorzy w lipcu oferują również wakacje z wylotem z Pyrzowic w Bułgarii. Polecieć można do Warny lub Burgas. W siatce połączeń czarterowych znalazło się także sześć hiszpańskich wysp, to jest: Majorka, Minorka, Ibiza, Fuerteventura, Teneryfa i Lanzarote. Obecną ofertę uzupełnia albańska Tirana oraz Larnaka na Cyprze. Pod znakiem zapytania stoi realizacja połączeń do Antalyi w Turcji, ponieważ przynajmniej do 14 lipca br. obowiązuje zakaz przylotów z tego państwa do Polski.
Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport powiedział:
Systematycznie wracamy do obsługi rejsów pasażerskich. Cieszymy się, że po ponad trzech miesiącach w Katowice Airport pojawili się pierwsi klienci biur podróży wylatujący na wakacje. Rynek czarterowy zawsze był istotny dla Pyrzowic. W 2019 roku, z wynikiem ponad 2 milionów podróżnych obsłużonych w czarterze, byliśmy największym lotniskiem w tym segmencie w Polsce. Kryzys, w którym znalazła się branża lotnicza i turystyczna, spowodował, że touroperatorzy ponownie zaczęli skupiać czarterowy ruchu wylotowy na zaledwie kilku lotniska w kraju, i to z dużym naciskiem na Pyrzowice. Istotnym jest dla nas fakt, że w gronie pierwszych państw, do których bez ograniczeń można polecieć na wakacje z Katowice Airport, znalazły się Grecja i Bułgaria, ponieważ to duże rynki wakacyjne. Grecja, z liczbą 467 tys. pasażerów, była w zeszłym roku drugim największym rynkiem czarterowym w Pyrzowicach. Z kolei Bułgaria, z wynikiem 164 tys. podróżnych, była piąta. Mamy nadzieję, że w trakcie najbliższych tygodni, siatka połączeń czarterowych z Pyrzowic będzie uzupełniania wraz ze znoszeniem przez Rząd zakazu lotów do kolejnych państw. Branża turystyczna, linie czarterowe i lotniska szczególnie czekają na umożliwienie lotów pasażerskich pomiędzy Polską a Turcją, Egiptem i Tunezją. Warto też podkreślić, że od 1 lipca bieżącego roku zniesiona została na rejsach z i do Polski zasada szachownicy, co znaczy, że co drugie miejsce w samolocie nie musi być już wolne. Pasażerowie mogą zajmować 100% dostępnych foteli, co jest zdecydowanie korzystne w kontekście długiego i żmudnego procesu wychodzenia branży lotniczej z kryzysu.
Warto dodać, że osoby wylatujące do Grecji oraz Hiszpanii powinny pamiętać o obowiązku wypełnienia 48 godzin przed podróżą elektronicznego formularza, w którym należy podać między innymi informacje o chorobach, jakie się przebyło ostatnio, o wcześniejszych podróżach (daty i miejsca), a także numer swojego telefonu i adres, pod którym będzie się przebywać. Po wypełnieniu formularza, drogą elektroniczną, otrzymuje się kod QR, z którym będzie można przekroczyć granice. Formularze dostępne są na specjalnych stronach internetowych. Adres strony greckiej https://travel.gov.gr/, adres strony hiszpańskiej https://www.spth.gob.es/
Bezpieczne wakacje z wylotem z Katowice Airport
W Katowice Airport obsługa pasażerów odbywa się zgodnie z nowym reżimem sanitarnym. Celem jego wprowadzenia jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zgodnie z nowymi regulacjami ograniczona została liczba osób, które mogą przebywać w terminalach pasażerskich, wyłącznie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz członków załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że odprowadzający lub oczekujący na przylot podróżnych nie będą wpuszczani przez obsługę portu do wnętrza terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego jest kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego.
Ponadto wszystkie osoby przebywające wewnątrz terminali pasażerskich muszą obowiązkowo nosić maseczki. Do dyspozycji pasażerów nieposiadających maseczek udostępnione zostały automaty, w których – oprócz wspomnianych maseczek – zakupić można jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji.
W trakcie przebywania na lotnisku obowiązuje zasada zachowywania dystansu fizycznego minimum 1,5 metra. Przypominają o tym stosowne ikonografiki, rozmieszczone przed stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, bramkami do boardingu oraz przy karuzelach do odbioru bagażu rejestrowanego. Emitowane są także komunikaty głosowe z prośbą o zachowanie odpowiedniego dystansu.
W terminalach pasażerskich udostępnione zostały automaty z płynem do dezynfekcji. Jednocześnie warto podkreślić, że – celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – wnętrza terminali pyrzowickiego lotniska są regularnie dezynfekowane. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu oraz informacja lotniskowa zostały wyposażone w przeźroczyste ścianki, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych.
W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosują procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana jest zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do zasady dystansu pomiędzy pasażerami.
Dodatkowo na pokładzie statku powietrznego podróżny ma obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera, którą należy oddać po zakończeniu lotu. Po przylocie i odebraniu bagażu, pasażerowie proszeni są o jak najszybsze opuszczenie lotniska. Przygotowanie pyrzowickiego lotniska do nowego reżimu potwierdził audyt Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który został przeprowadzony pod koniec maja 2020 roku.