Wciąż czekasz na zwrot pieniędzy za wycieczkę wykupioną przed pandemią? Wiemy, kiedy je dostaniesz

Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju powiedziała:

Mam nadzieję, że na przełomie września i października firmy turystyczne będą mogły zwracać środki turystom, którzy wykupili wycieczki przed pandemią.

Chodzi o Turystyczny Fundusz Zwrotów, który ma wesprzeć branżę turystyczną.

Dodała:

Ten Fundusz Zwrotów został przyjęty przez Sejm, mamy nadzieję, że Senat będzie bardzo szybko procedował, tak że firmy turystyczne będą mogły zwracać środki turystom, klientom, którzy zakupili wycieczki jeszcze przed pandemią. Mamy nadzieję, że to nastąpi na przełomie września i października. Jesteśmy do tego przygotowani technicznie.

Minister zaznaczyła, że największe spadki w sektorze turystycznym w II kwartale tego roku dotyczą szerokorozumianej branży gwarantującej bazę noclegową w Polsce, branży gastronomicznej.

Mówiła:

Rząd niemiecki już teraz udziela wsparcia firmom turystycznym, udzielającym zwrotów na podobnych zasadach; to podobne rozwiązanie, jak to, które my przyjęliśmy w naszej ustawie.

W połowie sierpnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która ma wprowadzić kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie koronawirusa. Jej najważniejszy element to kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.

Zgodnie z nowymi przepisami, organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego(UFG) wniosek o udzielenie wypłaty. Będzie on musiał do wniosku dołączyć wykaz umów, od których odstąpili klienci. Z ustawy wynika również, że wniosek do UFG będzie składał też podróżny, który ubiega się o rekompensatę.

Według nowych rozwiązań UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie do czterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jej zakończenia.

Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów, który stanowić będzie wyodrębniony rachunek w BGK. Źródłem finansowania zadań Funduszu mają być m.in. wpłaty z budżetu państwa, czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Emilewicz wyraziła nadzieję, że w wypoczynku weekendowym, międzysezonowym, na którym zależało branży turystycznej – znajdującej się w trudnej sytuacji z powodu pandemii – pomoże także bon turystyczny. Chodzi, jak wyjaśniła, o trudny okres między wakacjami a feriami.

Wicepremier dodała:

Mam nadzieję, że i w tym okresie bon turystyczny, który wsparł przede wszystkim rodziny i dzieci (…), będzie sprzyjał branży.

źródło: PAP

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

1 KOMENTARZ

  1. Ten caly fundusz i wsparcie biur podrozy to kolejny manerw lobbyingowy. Skladanie wniosku do ufg to koszmar nigdy nie spotkalam sie z czyms tak idiotycznym. Jest to maksymalnie utrudnione i wymaga samozaparcia a najciekawsze jest to ze twoj wniosek jest rozpatrywany 30 dni. Jezeli sie pomylisz albo cos nie bedzie zgodne z wnioskiem biura turystycznego to kolejna weryfikacja potrwa nawet 4 mce. To nie jest pomoc dla klientow biur podrozy to jest kolejny sposob wydluzenia zwrotu wam pieniedzy gdyz wprowadzono fundusz nie po to by wam pomoc tylko po to bo mijal okres 180 dni biura podrozy musialyby zaczac zwracac pieniadz a teraz maja was w d….teraz sami sie martwcie i walczcie z fundusze. Brawo genialnie to sobie w ministerstwie wymyslili jeszcze wmowili obywatelom ze to dla uch dobra…ale gdzie jest napisane ze mamy utrzymywac biura podrozy…niech wezma kredyty o tym juz chyba mowil znany nasz poprzedni prezydent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też