Dzięki staraniom ekologów i rządu Belize, tamtejsza rafa koralowa została skreślona z listy zagrożonych obszarów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zagrożona rafa koralowa
Rafa koralowa Belize została wpisana na listę miejsc zagrożonych w 2009 roku. To wtedy rząd w Belize wydał decyzję o zezwoleniu na wykonywanie odwiertów w poszukiwaniu ropy w jej pobliżu. Wywołało to ogromny sprzeciw nie tylko mieszkańców tego niewielkiego państwa, ale również oburzenie ekologów i aktywistów z całego świata.
Pod wpływem nacisków decyzja o odwiertach została odwołana, a rząd postanowił zmienić politykę w sprawie rafy i zaczął wdrażać różnego rodzaju przepisy mające chronić to miejsce przed zagrożeniem ze strony człowieka.
Sukces w ochronie środowiska
Po kilku latach stałej pracy nad ocaleniem rafy, zmienianiem przepisów i wprowadzaniem ich w życie, ogłoszony został sukces. Rządowi w Belize udało się uchronić rafę przed wyginięciem i zacząć ją efektywnie chronić.
Tamtejsza rafa jest trzecią pod względem wielkości na świecie, po Wielkiej Rafie Koralowej i Rafie Koralowej Nowej Kaledonii. Ciągnie się na długości 300 km i jest domem dla ponad 1400 gatunków zwierząt, w tym dla zagrożonych wyginięciem żółwi zielonych i szylkretowych.
Niesamowicie piękna rafa w Belize wraz z blisko 400 wysepkami stanowi prawdziwy skarb tego państwa i największą atrakcję turystyczną. Dodatkowo jest to miejsce zrównoważonej gospodarki rybnej, która pozwala utrzymać się rybakom, nie zagrażając przy tym licznych gatunkom morskiej fauny i flory. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę działaniom, rada UNESCO zdecydowała o wykreśleniu z listy miejsc zagrożonych rafy koralowej Belize.