Na początku listopada obywatele planujący wyrobić sobie nowy paszport muszą liczyć się z utrudnieniami. Wszystko to z powodu wejścia w życie nowej ustawy o wydawaniu dokumentów paszportowych.
W okresie od 8 do 14 listopada 2022 roku organy paszportowe w Polsce i za granicą nie będą przyjmować wniosków paszportowych. Będzie to spowodowane wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomianiem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Na rządowej stronie można przeczytać, że w tym czasie nie będzie też możliwe odebranie gotowych dokumentów.
W tym okresie, w przypadkach krytycznych i szczególnie uzasadnionych, organy paszportowe będą mogły wydać tylko paszporty tymczasowe.
Nowa ustawa o dokumentach paszportowych uchyli wciąż obowiązującą ustawę z 2006 roku. Podstawowym celem zmian jest stworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje. Ma być częścią Systemu Rejestrów Państwowych, który teraz spaja sześć rejestrów m.in. dowodów osobistych, stanu cywilnego, danych kontaktowych czy PESEL.
Nowy rejestr sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po wprowadzeniu w życie nowych regulacji wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo. Powstaną też nowe usługi elektroniczne, m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu czy unieważnienie dokumentu po utraceniu go przez posiadacza.
Pojawi się też możliwość wydania paszportu tymczasowego osobie, która posiada ważny paszport, np. w sytuacji gdy przebywając za granicą turysta, który przekroczył granicę z dowodem osobistym, utraci go podczas podróży, a jednocześnie ma ważny paszport, tylko, że nie przy sobie.
Obywatel będzie także otrzymywać powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności. Ma zostać też obniżona granica wieku dziecka z 13 do 12 lat, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem.
Źródło: Onet, gov.pl