W Tatrach nadal panują warunki zimowe, ale wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na krokusy. Z roku na rok te urocze fioletowe kwiatki ściągają coraz większe rzesze miłośników. Tatrzański Park Narodowy daje wskazówki, jak w przyjemny i bezpieczny – dla obu stron – sposób podziwiać krokusowe dywany.
Krokus, a właściwie szafran spiski, gdyż tak brzmi jego polska nazwa gatunkowa, jest pierwszym zwiastunem wiosny. Pojawia się na przełomie marca i kwietnia, pokrywając fioletowym kwieciem tatrzańskie łąki, śródleśne polany i pastwiska. Z powodu swego kształtu krokus jest przez górali nazywany „tulipankiem”. Ten uroczy kwiatek znalazł się wśród najbardziej popularnych tatrzańskich symboli.
Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku prowadzone są badania nad krokusem tatrzańskim. Największe, najbardziej efektowne skupiska krokusów można zaobserwować np. na Polanie Chochołowskiej, Polanie Huciska w Dolinie Chochołowskiej, Wyżniej Kirze Miętusiej, Polanie Pisanej i Polanie Smytniej w Dolinie Kościeliskiej oraz na polanie Kalatówki w Dolinie Bystrej.
– W Polsce krokus objęty jest ochroną. Niestety, do masowego deptania krokusów przez turystów dochodzi co roku. Dlatego apelujemy: Ani kroku(s) dalej!– czytamy na stronie Parku.
Jak co roku można zostać wolontariuszem! Wraz z topniejącym śniegiem, na tatrzańskich szlakach pojawiają się śmieci i wkrótce zaczną kwitnąć krokusy na polanach.
– Póki co, to warunki w pełni zimowe, więc pierwsze zadania mamy dopiero od początku kwietnia. Wtedy też liczymy na Waszą pomoc, głównie przy sprzątaniu śmieci ze szlaków oraz podczas weekendów na Krokusowych Patrolach na Polanie Chochołowskiej i na Kalatówkach. Oferujemy bezpłatne zakwaterowanie w ośrodku wolontariuszy “Storczyk” w Kirach, ale pamiętajcie zabrać ze sobą ciepły śpiwór – zachęcają pracownicy Parku.
Uwaga! Ze względu na ograniczoną możliwość zakwaterowania, przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia osób, które wcześniej brały udział w “Wolontariacie dla Tatr”. W wyjątkowych sytuacjach, zgłoszenie nowej osoby zostanie zaakceptowane, jeśli na zadanie zgłosi się razem z “doświadczonym” wolontariuszem.
źródło: Tatrzański Park Narodowy