Oszałamiają wysokością, przepustowością wody i… hałasem. Wśród największych wodospadów świata nie brakuje malowniczych kaskad jak z pocztówki. Które z nich są najwyższe na świecie? Oto top 10.
Yosemite, USA
Park Narodowy Yosemite w Kalifornii kryje niesamowite wodospady Yosemite Falls. Zajmują 10. miejsce na świecie. Mierzą one około 740 metrów wysokości. Progi są trzy, a najwięcej wody przepływa tędy w maju i czerwcu. Imponująca jest też wysokość nad poziomem morza, na której leżą wodospady: 2080 m.
Gocta, Peru
Zajmujący 9. miejsce na świecie pod względem wysokości wodospad Gocta w Peru ma 771 m wysokości. Co niezwykle ciekawe, ten wodospad został odkryty dopiero… w 2002 roku! Na razie niewiele o nim wiadomo. Gocta znajduje się w wysokich zakątkach Andów.
Mongefossen, Ramnefjellsfossen, Kjelfossen, Norwegia
Miejsca 6., 7. i 8. zajmują wodospady w Norwegii. Wszystkie położone są na zachodzie kraju, a woda spada z wysokich fiordów. Każdy z nich leży jednak w innym okręgu.
Najniższy z nich jest Mongefossen o wysokości strugi 773 m. Był regulowany (miał ok. 900 m), przez co nie jest tak wysoki jak mógłby być (szacuje się, że zajmowałby 4. miejsce na świecie pod względem wysokości).
Drugi pod względem wysokości jest Ramnefjellsfossen (808-818 m, są różne pomiary), a najwyższy może być Kjelfossen, który ma według różnych źródeł 705 m [1], a to dawałoby mu 18. miejsce na świecie, 755 m wysokości [2] lub nawet 840 m [Rocznik Statystyczny Norwegii 2011, 3].
Serio geodeci? Serio?
Co prawda Kjelfossen leży w niedostępnym miejscu ale 135 metrów to jednak spora rozbieżność w obliczeniach. Może byście się zdecydowali…
Catarata Yumbilla, Peru
Piąte miejsce wśród najwyższych wodospadów świata należy się Catarata Yumbilla w Peru w regionie Amazonas. Woda spada tu z 895,48 m wysokości.
Pomiary wysokości są dokładne, bo wykonano je techniką laserową i oficjalnie ogłoszono (Norwegio, bierz przykład!). Wodospad ma dość mały przepływ, ale przez to że jest wąski, wydaje się jeszcze wyższy. Cztery kaskady składające się na wodospad opadają wąską strugą po wapiennej ścianie z jaskini Cueva San Francisco de Yumbilla.
Oloʻupena, Hawaje, USA
Ponieważ nie mamy dokładnych zdjęć samego wodospadu, posługujemy się zdjęciem wyspy Moloka’i. Niedostępność to cecha charakterystyczna dla wodospadów na Hawajach. Źródła kilku z nich to miejsca, gdzie nie stanęła nigdy ludzka stopa.
Czytaj więcej: Top 7 miejsc na świecie, gdzie nigdy nie było człowieka
Oloʻupena to wodospad na wyspie Moloka’i na Hawajach, który mierzy aż 900 metrów wysokości, co daje mu 4. miejsce na świecie. Nie da się tam pójść na pieszą wycieczkę. Można go podziwiać z samolotu lub z drona.
Cataratas las Tres Hermanas, Peru
Cataratas las Tres Hermanas czyli Wodospad Trzech Sióstr jest trzecim na świecie i trzecim z Peru w naszym zestawieniu Top 10. Ma 914 m wysokości! Ta szumiąca atrakcja to strumień szerokości około 12 metrów, który spada do dość płytkiego jeziora. Nie ma żadnych oszałamiających danych na jego temat. To także trudno dostępny i mało zbadany wodospad.
Tugela, RPA
Drugim pod względem wysokości wodospadem świata jest Tugela w Republice Południowej Afryki – mierzy 948 m. Wypływająca z Gór Smoczych struga płynie pięcioma progami przez płaskowyż Mont-aux-Sources. Jest to jednocześnie najwyższy wodospad Afryki.
Salto Angel, Wenezuela
To prawdziwy cud natury. Najwyższy wodospad świata Salto Angel w Wenezueli mierzy aż 979 m wysokości. Zwany jest także Kerepakupai Merú i jest ozdobą stromej ściany Płaskowyżu Auyantepui.
Niektóre źródła podają, że wodospad ma aż 1054 m wysokości. Oficjalnie jest to jednak podane wcześniej 979 metrów. Nazwa wodospadu wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z aniołem. Po prostu odkrył go w 1935 roku James Angel.
A gdzie są Iguazú, Niagara i Wodospady Wiktorii?
Wśród dziesięciu najwyższych brakuje kilku słynnych wodospadów. Jak się ma ich wysokość do najwyższych kaskad na Ziemi?
Widoczne na zdjęciu wodospady Iguazú w Argentynie mają zaledwie 72 m wysokości, a to ponad 10 razy mniej niż najwyższe wodospady świata. Słynna Niagara ma wysokość 99 m. Dwa razy więcej, bo 198 m ma najwyższy wodospad Islandii, Glymur. Z kolei Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi na granicy Zimbabwe i Zambii mają 108 m wysokości.
Polskie wodospady
Gdzie w tych statystykach plasuje się Polska? Największy wodospad w kraju, Siklawa w Tatrach, ma 65 m wysokości. Takie wysokości na nikim na świecie nie robią wrażenia, choć dla nas Siklawa i tak jest najpiękniejsza. Co ciekawe, w gwarze podhalańskiej górale nazywają siklawą każdą kaskadę.
Czytaj więcej: Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6)