7 krajów, które już nie istnieją, ale na zawsze zmieniły bieg historii

Niektóre mocarstwa zmieniły dzieje świata, ale już dawno nie ma ich na mapie. Korzystamy jednak z wielkich zdobyczy tych cywilizacji i ich odkryć, a niektóre z tych państw nieźle zamieszały na kartach historii. Oto 7 krajów i krain, których już nie ma, ale na zawsze zmieniły losy świata.

Bizancjum

Stambuł
Na terenach dawnego Bizancjum leży dziś m.in. Turcja. Fot. Shutterstock

Cesarstwo Bizantyjskie czyli Cesarstwo wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu (dzisiejszy Stambuł) było monarchią istniejącą od IV do XV wieku. Było to państwo o dużym znaczeniu politycznym, wysoko rozwiniętej kulturze i sporym dorobkiem cywilizacyjnym. Cesarstwu Europa zawdzięcza m.in. piśmiennictwo czy sztuki plastyczne, ale za jego pośrednictwem następowała przede wszystkim chrystianizacja. Kolejne państwa przyjmowały chrzest, na kontynencie wznosiły się nowe kościoły, a to co zostało z charakterystycznej ikonografii bizantyjskiej można podziwiać w niektórych miejscach do dziś.

Mezopotamia

Cywilizację Mezopotamii uważa się za pierwszą na świecie. Fot. Pixabay

O ile można mówić w tym przypadku o kraju (Mezopotamia nie miała wszystkich znanych nam struktur państwowych, historycy utożsamiają ją bardziej jako krainę), niewątpliwie położona w widłach Tygrysu i Eufratu Mezopotamia miała gigantyczny wpływ na dzieje współczesnego świata. Jej nazwa oznacza tyle co “międzyrzecze”. Tworzyli je m.in. Sumerowie, Akadyjczycy, czy też Husyci.

Mezopotamia uważana jest za pierwsze cywilizowane państwo na świecie. Powstała już w prehistorii, pierwsze ślady człowieka na tych terenach pochodzą już z paleolitu. Od VII do V wieku p.n.e. upowszechniała się tam hodowla i uprawa roli, a ludzie osiadali w jednym miejscu na stałe, co określa się mianem rewolucji neolitycznej. Jednym z kroków milowych było wynalezienie tam pisma klinowego. Rozwijała się też sztuka (m.in. rzeźbiono naturalistyczne statuetki zwierząt). Wyznawano kult bogini matki, wynaleziono garncarstwo, rozwijała się urbanistyka i architektura. O Wiszących Ogrodach Semiramidy w Babilonie które były jednym z 7 cudów świata, słyszał chyba każdy.

Macedonia

Pomnik Aleksandra Macedońskiego. Fot. Pixabay

Wbrew pozorom obecnie nie ma takiego państwa jak Macedonia. Do niedawna w Europie mieliśmy Byłą Jugosławską Republikę Macedonii (FYR Macedonia, czyli former Yugoslav Republic of Macedonia), która obecnie jest Macedonią Północną. Kraj ten zmienił nazwę w związku z wnioskiem o przystąpienie do Unii Europejskiej, ponieważ według przepisów nie mógł powielać historycznej nazwy innego państwa. Macedonię o zupełnie innych kształtach i powierzchni oraz o wiele większej wadze międzynarodowej już mieliśmy. Było to m.in. za czasów nikogo innego jak Aleksandra Macedońskiego, jego poprzedników i następców.

Austro-Węgry

panorama Budapesztu
Budapeszt. Fot. Shutterstock

Państwo Habsburgów istniało od 1867 do 1918 roku, czyli 51 lat. Unia realna między Austrią a Węgrami wpłynęła także na nasze losy. Państwo Austro-Węgierskie było bardzo silne. Jego część, znajdowała się na terenach dzisiejszej Polski. Galicja zajmowała m.in. tereny Małopolski, a Kraków był szóstym co do wielkości miastem Austro-Węgier.

Emitowane w Austro-Węgrzech korony miały napisy w językach niemieckim, węgierskim, polskim, czeskim, ukraińskim, włoskim, słoweńskim, chorwackim oraz rumuńskim. Cesarstwo zajmowało bowiem częściowo lub całkowicie tereny dawnych państw posługujących się tymi językami. Koniec I wojny światowej przyniósł nie tylko niepodległość Polsce, ale oznaczał także właśnie m.in. upadek państwa Austro-Węgierskiego.

Rzeczpospolita Obojga Narodów

Jan Matejko, Unia lubelska

Swego czasu Polska połączona z Litwą tworzyła największe państwo na Starym Kontynencie (jeśli nie brać pod uwagę Carstwa Rosyjskiego). Państwo złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569-1795 było jednym z największych graczy na politycznym rynku. Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem wielu grup etnicznych i wyznań. Szanse, że unia łącząca Polskę i Litwę przetrwałaby do czasów współczesnych historycznie były bliskie zeru, mimo to trudno o niej nie wspomnieć.

Jugosławia

panorama Belgradu
Serbia, Belgrad. Fot. Shutterstock

W położonej na Bałkanach Jugosławii miało szansę być wielu z Was, niektórzy takiej szansy już mieć nie będą. Zajmowała ona tereny dzisiejszej Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Słowenii oraz Chorwacji. Z rozpadu Jugosławii po śmierci Josipa Broza Tity powstały wymienione państwa, ale nie brakuje trwających do dziś animozji między narodami tworzącymi niegdyś Jugosławię – w końcu zasięg nowych państw kształtował się w wyniku krwawych walk. Historia Jugosławii nie jest zamierzchła, a mimo to czasami zapominamy, że takie państwo jeszcze niedawno kształtowało Europę.

ZSRR

Polityka Józefa Stalina była bardziej krwawa od rządów Hitlera. Fot. Pixabay

Jednym z najbardziej wpływowych nieistniejących już krajów był niewątpliwie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. To czwarte największe państwo jakie kiedykolwiek istniało (po Imperium Brytyjskim, Mongolskim i Rosyjskim za Aleksandra II). Miało także ogromne znaczenie polityczne. Każdy z nas uczył się w szkole o udziale ZSRR w II wojnie światowej, o radzieckiej okupacji, toczącej się między ZSRR a USA Zimnej Wojnie oraz o rozpadzie Związku Radzieckiego. W czasach PRL mieliśmy z ZSRR więcej wspólnego niż moglibyśmy sobie życzyć.

Ciekawostka geograficzna: największym szczytem Związku Radzieckiego był mający 7495 m. Pik Komunizmu położony w dzisiejszym Tadżykistanie. Dziś znany jest pod nazwą: Szczyt Ismaila Samaniego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też