Są takie miejsca na świecie, o których pewnie nie słyszałeś. Ale gdybyś usłyszał, na pewno chciałbyś je zobaczyć. Niektóre wyglądają tak nieprawdopodobnie, że sami przecieramy oczy ze zdumienia: jak to w ogóle możliwe?
Huśtawka nad przepaścią, Ekwador
To dopiero ekstremalna atrakcja! W Ekwadorze znajduje się prawdziwa huśtawka nad przepaścią. Zdjęcia zrobione z odpowiedniej perspektywy sprawiają wrażenie, jakby dosłownie wisiała w chmurach. 70-letni Carlos Sanchez zbudował nad przepaścią domek na drzewie i powiesił huśtawkę, a miejsce szybko stało się popularne wśród turystów. Można stamtąd oglądać wulkan Tungurahua. Bujanie się w tak unikatowym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.
Podwodny wodospad, Mauritius
Na półwyspie Le Morne Brabant na wyspie Mauritius wznosi się płaski szczyt – góra stołowa o takiej samej nazwie. Choć jest stosunkowo niewielka (ma 556 m n.p.m.) wznosi się tuż przy brzegu morza, co sprawia że wydaje się kolosalna.
Nieopodal znajdziemy jeszcze bardziej surrealistyczną atrakcję – podwodny wodospad. To tylko nazwa, a zjawisko jest złudzeniem optycznym. Woda niby spada kaskadą w oceaniczną toń po krawędzi szelfu. W rzeczywistości – jak się domyślasz – idea wodospadu pod wodą jest nielogiczna. Iluzja spowodowana jest ruchem fal, które niosą piasek tworząc złudzenie. Nazwa podwodny wodospad jednak przylgnęła do miejsca u brzegu Le Morne Brabant.
Czytaj więcej: Mauritius – atrakcje
Kanion Antylopy, USA
Kanion Antylopy jest mniej znany niż Wielki Kanion Kolorado, ale równie piękny, a być może nawet piękniejszy. Ten powstający przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca kanion, możemy podziwiać na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w Arizonie. Choć w Stanach Zjednoczonych to popularne miejsce, Europejczycy najczęściej słyszą tylko o Wielkim Kanionie i zdarza im się pomijać to miejsce. Wielka szkoda.
Budulcem kanionu jest bardzo plastyczny piaskowiec. Woda wyżłobiła w nim niesamowite formy skalne, korytarze i wąwozy, które wyglądają pięknie, a gdy dodamy do tego światło – wprost fantastycznie. Zdumiewające jest jakie odcienie od beżu przez kolor rudy po purpurę przyjmuje kanion. Szczególnie w części Lower Antelope Canyon warto podziwiać wiązki światła pojawiające się od 15 marca do 7 października każdego roku.
Wrota Piekieł, Turkmenistan
To jedna z ciekawszych atrakcji w tej części Azji i niespotykane nigdzie indziej miejsce. W Turkmenistanie ziemia zdaje się pękać ukazując ogień szalejący w jej wnętrzu. To Wrota Piekieł – dziura w ziemi, której nie zapomnicie do końca życia.
W rejonie wioski Derweze wykonywano odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, którego jest tam mnóstwo. W 1971 roku dowiercono się do kieszeni gazowej, płytko położonego złoża. By gaz nie ulatniał się do atmosfery zdecydowano się coś zrobić. Podpalono go, a mimo że przewidywano że wypali się po kilku dniach – pali się do dzisiaj.
Cenoty, Meksyk
Cenote to w języku maya rodzaj naturalnej studni krasowej: skalnego leja w wapieniu, na którego dnie znajdują się spore zasoby wody gruntowej. Cenoty można spotkać m.in. w okolicy Chichén Itzá. Niektóre są mniej, a inne bardziej oblegane przez turystów.
Cenoty, czyli cenotes były dla Majów źródłem wody pitnej, dlatego miasta budowali wokół nich (Chichén Itzá jest tu przykładem). Na dnie cenot często można znaleźć… szkielety. Wierzono, że są one bramą w zaświaty i składano w nich ofiary z ludzi.
Niesamowitym przeżyciem jest kąpiel w cenotach. Przefiltrowana przez skały woda jest bardzo przejrzysta, dookoła mamy skały, po których wspina się roślinność, a u góry prześwituje niebo.
Palau
Raj na Pacyfiku, niewielki wyspiarski kraj Palau, słynie z jeziora pełnego niegroźnych meduz i malowniczych wysepek gęsto porośniętych tropikalną roślinnością. Z góry wygląda jak kępki mchu pośród turkusowej przejrzystej wody.
To piękny kraj, ale drogi. Na Palau ceny mogą zwalić z nóg. Jak złapać Tanie Loty na Palau i cieszyć się wszystkimi atrakcjami? Więcej piszemy tu:
Palau – jak tam dotrzeć i tanio zwiedzić raj na Pacyfiku?
Salar de Uyuni, Boliwia
Salar de Uyuni to przepiękne boliwijskie solnisko, czyli pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Do stworzenia tak zdumiewającego efektu konieczny był nie tylko wysuszony akwen i sól, ale też płaski teren. Salar de Uyuni wznosi się na płaskowyżu Altiplano w Andach na wysokości 3653 m n.p.m. Wraz z jeziorami Titicaca i Poopó jest pozostałością po plejstoceńskim większym jeziorze Ballivián.
Solna pustynia ma powierzchnię ponad 10 kilometrów kwadratowych i jest to największe solnisko na świecie. To także jeden z najbardziej płaskich obszarów na naszym globie. Bije także jeden rekord. Salar de Uyuni zawiera nawet do 70 proc. światowych zasobów litu.