7 największych podróży świata, które nie miały prawa się udać. A jednak!

Trzmiel teoretycznie nie powinien latać. Stosunek powierzchni jego skrzydeł do jego masy jest niewystarczający, by unosił się w powietrzu. Ale trzmiel o tym nie wie, więc lata. Takich trzmieli w historii wielkich odkryć geograficznych i podróżniczych kroków milowych potrzebowaliśmy, by dokonać rzeczy niemożliwych.

Wiele było wypraw niemożliwych do zrealizowania w teorii. Aż w końcu ktoś po prostu postanowił to zrobić i to zrobił. Oto 7 największych podróży świata, o których współcześni mówili, że są niemożliwe.

Wyprawa Kon-Tiki

replika tratwy kon-tiki
Replika tratwy z Wyprawy Kon-Tiki w muzeum w Oslo. China Crisis, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej od dawna wzbudzali zainteresowanie naukowców. Ich pochodzenie od ludów Polinezji zdawało się być oczywiste. Jednak w 1947 r. norweski etnograf  Thor Heyerdahl postanowił podważyć tę teorię i twierdził że to mieszkańcy Ameryki Południowej zasiedlili wyspę.

Szukał argumentów za tym, że Polinezyjczycy pochodzą z Ameryki Południowej. Twierdził, że wielkie posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej są podobne do tych wykutych w Peru. Swoją wizję przedstawił naukowcom.

– Doskonale, proszę spróbować odbyć kiedyś podróż z Peru na wyspy Oceanu Spokojnego na tratwie z balsy! – odparł jeden z antropologów. To zmotywowało Heyerdahla do zbudowania tratwy, którą nazwał od imienia inkaskiego przywódcy.

Wyprawa Heyerdahla i kilkuosobowej załogi rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 r. Tratwa z balsy bez większych przygód dotarła do wysp Puka Puka. Następnie rozbiła się na rafie Raroia, na środku Pacyfiku mniej więcej w połowie drogi między Ameryką Południową a Australią. Heyerdahl obronił swoją teorię.

Zdobycie biegunów przez Jaśka Melę

Jan Mela to gigant wśród podróżników, najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów jednego roku. W dodatku pierwszy niepełnosprawny, który tego dokonał.

Film Mój Biegun, którego dotyczy powyższe video, opowiada właśnie o wyprawie niepełnosprawnego Jana Meli, jego opiekuna i mentora Marka Kamińskiego oraz kilkuosobowej ekipy na bieguny Ziemi w 2004 roku. Wtedy Janek miał 15 lat.

Dziś Mela wyznacza nowe horyzonty. Jest założycielem fundacji, działa społecznie. Zdobył m.in. nagrodę Kolosa, jedną z najważniejszych nagród podróżniczych.

Pierwsza wyprawa na biegun południowy

Pierwsza wyprawa Amundsena na biegun południowy
Pierwsza wyprawa Amundsena na biegun południowy. Project Gutenberg Literary Archive Foundation De Aarde en haar Volken

Zostańmy na chwilę na biegunach. Pierwsza wyprawa Amundsena na biegun południowy w tamtych czasach była czymś niebywałym. W dodatku jego grupa ścigała się z ekspedycją Roberta Falcona Scotta. Norweska ekspedycja dotarła na miejsce jako pierwsza. Scott jako ostatni ze swojej grupy zmarł na Antarktydzie po odwrocie z bieguna.

Norwegowie z Amundsenem na czele zdobyli biegun południowy w dniu 14 grudnia 1911 roku. To oni zapisali się na kartach historii. Scott dotarł tam 17 stycznia 1912 roku. Zmarł prawdopodobnie 29 marca i stał się bohaterem narodowym w Wielkiej Brytanii.

Wszystko to działo się jeszcze przed zatonięciem Titanica. Obie ekspedycje ruszyły w nieznane. Im też mówiono, że to co chcą zrobić jest niemożliwe.

Samotny rejs Doby kajakiem przez Atlantyk

Aleksander Doba
Aleksander Doba. Fot. Ralf Lotys,CC BY 4.0

Wyobrażacie sobie, że w pojedynkę, samotni jak palec, walczycie z żywiołem na małym kajaku pokonując Ocean Atlantycki? Ten wyczyn już na zawsze zapisze się na kartach historii. Aleksander Doba dokonał rzeczy niemożliwej. Trzykrotnie!

Jako pierwszy człowiek w historii w latach 2010-2011 samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) w 99 dni wyłącznie dzięki sile swoich mięśni (bez wspomagania żaglem). Powtórzył ten wyczyn w latach 2013-2014 i 2017.

To nie wszystko. Aleksander Doba m.in. opłynął dookoła Bałtyk i Bajkał. To człowiek, który już za życia stał się legendą.

Opłynięcie Ziemi dookoła już w 1522 roku!

Portret Ferdynanda Magellana, autor nieznany

Opłynięcie Ziemi dookoła było w tamtych czasach rzeczą niebywale trudną. Wielkości globu niedoszacowała m.in. wyprawa Krzysztofa Kolumba. Znany włoski podróżnik myślał, że dotarł do Indii, tymczasem odkrył nieznany jego współczesnym kontynent.

Wyczynu Kolumba nie zapisaliśmy w naszym Top 7 z dwóch powodów. To, że się pomylił to ważna przyczyna. Ale ważniejsza jest ta druga – nie on pierwszy tego dokonał. Pierwsi z Europy przez Atlantyk dotarli do Ameryki Północnej wikingowie około 874 r.

Chcieliśmy tu powiedzieć o innym wyczynie – wyprawie Ferdynanda Magellana dookoła świata. To była wielka rzecz!

Trasa wyprawy Ferdynanda Magellana

Choć Magellan podróż przepłacił życiem, jego współtowarzysze wrócili do Hiszpanii. Ich osiemnastka dotarła po trzech latach do portu w Sewilli. Europejczycy mieli od tej chwili o wiele lepsze pojęcie o gigantycznych rozmiarach kuli ziemskiej. Pośrednio wyprawa Magellana przyczyniła się w przyszłości do wyznaczenia linii zmiany daty, gdyż podróżnicy nie mogli doliczyć się jednego dnia, który po drodze “zgubili”.

Zejście na dno Rowu Mariańskiego

Ogromne ciśnienie oceanicznej wody, wielka głębokość, strach – to wszystko musiała pokonać załoga batyskafu Trieste, który zszedł na dno rowu Mariańskiego 23 stycznia 1960 r. Jedyną replikę batyskafu Trieste w skali 1:1 można oglądać w Hydropolis, wrocławskim muzeum wiedzy o wodzie przy ul. Na Grobli.

Głębię Challengera, najgłębiej położone miejsce w Rowie Mariańskim, na żywo widziały trzy osoby. Na pokładzie batyskafu Trieste w 1960 r. znajdowała się jedynie dwójka: sierżant marynarki wojennej USA Don Walsh i szwajcarski oceanograf Jacques Piccard.

W 2012 r., dopiero 52 lata później, to samo udało się Jamesowi Cameronowi, który oprócz tego, że jest znanym reżyserem, to także oceanologiem. Jest pierwszym człowiekiem, który samotnie był w tym miejscu.

Poza nimi nikt nie był na dnie Rowu Mariańskiego. Więcej osób postawiło stopę na Księżycu.

Lądowanie na Księżycu

Buzz Aldrin na Księżycu. Źródło: NASA
Buzz Aldrin na Księżycu. Drugi człowiek, po Neilu Armstrongu, który postawił tam stopę. Źródło: NASA

A skoro już mowa o Księżycu, lądowanie tam pozostaje jednym z największych wyczynów w historii ludzkości.

20 lipca 1969 r. na powierzchni ziemskiego satelity stanął moduł księżycowy, a dzień później stopę na Księżycu postawiła załoga Apollo 11 – jako pierwszy Neil Armstrong, a jako drugi Edwin Aldrin (którego wszyscy nazywali Buzz).

Po misji Apollo 11 na Księżycu wylądowało także pięć kolejnych statków misji Apollo.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też