7 zwierząt rekordzistów, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Założymy się, że co najmniej pięć z tych siedmiu zwierząt było Ci wcześniej nieznanych. Tymczasem to rekordziści w świecie fauny: na przykład największy na Ziemi mięsożerca lub najbardziej jadowite zwierzę świata. Gdzie mieszkają te zwierzęta? Oto 7 ciekawych okazów.

Kaszalot spermacetowy: najgłębiej żyjący i największy drapieżnik świata

Kaszalot spermacetowy z dzieckiem. Fot. Gabriel Barathieu, CC BY-SA 2.0

Jaki jest największy obecnie żyjący mięsożerca na Ziemi? Dodamy, że to samo zwierzę jest najgłębiej żyjącym ssakiem na świecie. To kaszalot spermacetowy. Jego nazwa wzięła się od spermacetu, inaczej oblotu, substancji na ciele wieloryba, z której kiedyś produkowano maści i kremy, a także świece, leki, a nawet kredki i atrament.

Kaszalot spermacetowy występuje we wszystkich oceanach. Potrafi zanurkować na 1,5 km. Żywi się głównie głowonogami, zjada rekiny i kałamarnice olbrzymie. Samce dorastają do ponad 20 m długości.

Ryjówka etruska: najmniejszy ssak świata

Ryjówka etruska, najmniejszy ssak świata. Fot. Trebol-a, CC BY-SA 3.0

Ryjówka etruska znana też jako ryjówek etruski jest mniejsza od małego chomika. To najmniejszy znany nauce gatunek ssaka. Ma zaledwie ok. 3 cm długości tułowia (do maksymalnie. 5 cm) a ogon mierzy dodatkowo do maksymalnie ok. 3 cm. Masa ryjówki etruskiej nie przekracza dwóch gramów. Żywi się owadami i żyje na obszarze wielu krajów: m.in. w basenie Morza Śródziemnego, Jemenie, Indiach, Nepalu, Mjanmie i Malezji. Gatunek ten bardzo skutecznie się rozmnaża.

Japoński krab pacyficzny: największy stawonóg na świecie

Japoński krab pacyficzny. Fot. Michael Wolf, CC BY 2.5

Największym stawonogiem na świecie jest żyjący na morskim dnie japoński krab pacyficzny. To zwierzę nie tylko bije rekordy, ale przy okazji wygląda jak z horroru! Krab ten został sklasyfikowany w 1836 r. i zaliczony do tzw. żywych skamieniałości. Rozpiętość jego odnóży wynosi do 4 m długości! Kraby pacyficzne żyją jak sama nazwa wskazuje na dnie Pacyfiku, konkretnie u wybrzeży Japonii: zazwyczaj na 200-300 m głębokości, choć znaleziono też osobniki na 800 m głębokości. Wiosną kraby wychodzą na brzeg, więc wtedy łatwo je spotkać. Największym stawonogiem żyjącym na powierzchni jest z kolei krab palmowy.

Kostkomeduza śmiercionośna: najbardziej toksyczne zwierzę świata

Kostkomeduza śmiercionośna, czyli inaczej osa morska, to najbardziej śmiercionośne zwierzę świata. Można powiedzieć, że to najbardziej jadowite zwierzę, bo choć nie żądli, a parzy, to ma w sobie toksyczny jad. Każdy osobnik ma go w sobie prawdopodobnie wystarczającą ilość do zabicia 60 dorosłych osób. Trwają prace nad antidotum na jad, ale póki co jest to meduza będąca sprawcą największej liczby zgonów.

Turritopsis nutricula: najdłużej żyjące zwierzę świata

Turritopsis nutricula to gatunek stułbiopława żyjący w wodach niemal na całym świecie. To jedyny znany nauce gatunek, który z dorosłego osobnika jest w stanie przekształcić się do postaci hydropolipa, czyli osobnika niedojrzałego płciowo. Jest to tym samym jedyne znane nauce potencjalnie nieśmiertelne zwierzę, niczym alchemik posiadający kamień filozoficzny. Fascynuje naukowców, zwłaszcza biologów morskich i genetyków.

Najdłużej żyjącym zwierzęciem, którego maksymalny wiek określono w miarę dokładnie w latach, jest gąbka scolymastra joubini dożywająca 15 tys. lat. Pamiętajcie, że gąbki, podobnie jak koralowce, należą do królestwa zwierząt. Tak było od zawsze i tak bezsprzecznie zawsze będzie 🙂

Wyrak: największe oczy w świecie zwierząt

Największe oczy na świecie w porównaniu do wielkości ciała ma wyrak. To mały ssak, ale jeśli weźmiemy pod uwagę proporcje, oczy zajmują tyle samo co jego mózg. Mają 3 cm średnicy. Wyrakowate występują w Azji, najwięcej gatunków na wyspach Azji południowo-wschodniej. Z kolei największe oczy w świecie zwierząt jeśli chodzi o wielkość, ma prawdopodobnie kałamarnica olbrzymia: mają one nawet 37 cm średnicy.

Kałamarnica kolosalna i kałamarnica olbrzymia: legendarny Kraken i największy mięczak

Kałamarnica kolosalna

Największymi mięczakami na świecie są kałamarnica kolosalna, i kałamarnica olbrzymia. Ta pierwsza to bardzo mało poznany gatunek. Schwytano jedynie kilka okazów, a obserwowano niewiele więcej. Ustalono, że wielkość ciała tej kałamarnicy może dochodzić do ponad 15 m, a waga do ok. 750 kg. Wśród zbadanych okazów najcięższy ważył niespełna pół tony, a najdłuższy miał ponad 15 m długości. Kałamarnica kolosalna żyje w wodach w pobliżu Antarktydy. Z kolei największa schwytana kałamarnica olbrzymia miała 18 m, z czego 12 m przypadało na macki. Zbyt mało wiemy o kałamarnicy kolosalnej, by jednoznacznie orzec, który z tych dwóch gatunków jest największym mięczakiem, jednak bezsprzecznie jeden z nich.

Prawdopodobnie to właśnie kałamarnica olbrzymia lub kałamarnica kolosalna stały się źródłem legend o Krakenie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też