9 ciekawych map świata, których nie pokażą Ci w szkole

Jak wielkie (a właściwie jak długie) jest Chile w porównaniu z Europą? Dlaczego cały świat mówi Italia, a my musimy sobie coś wymyślać? Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowie kolekcja 9 ciekawych map świata, których nie pokażą Ci w szkole.

Włochy w różnych językach

Prawie cały świat mówi Italia – a my w tej kwestii się wyróżniamy. Choć określenie Italia także funkcjonuje w języku polskim, to oficjalnie mówimy Włochy. Dlaczego?

Fakt ten wyjaśnia prof. Jan Miodek. Czasami nazwę jakiegoś państwa bierze się od jednego plemienia. Półwysep Apeniński zamieszkiwało celtyckie plemię Wolsków. Plemię to przeniosło się na Wyspy Brytyjskie, a jego przedstawiciele stali się protoplastami dzisiejszych… Walijczyków.

O Wolskach rozmaicie pisano i zapisywano tę nazwę różnie. My przyswoiliśmy sobie te zapiski od Niemców, a następnie spolszczyliśmy kilkaset lat temu. Przy okazji błędnie utożsamiliśmy Wolsków z jeszcze kimś innym, ale ostatecznie powstało słowo Włoch.

Jak wielkie jest Chile?

Gdybyśmy nałożyli Chile na mapę Europy, sięgałoby od Przylądka Północnego aż do… Libii. Chile jest najdłuższym krajem świata w stosunku do swej szerokości (stosunek ten wynosi więcej niż 10:1). Państwo to ma ok. 4630 km długości. Gdybyśmy obrócili Chile i ułożyli na osi wschód – zachód, to jeśli jeden koniec znajdowałby się na zachodnim brzegu Irlandii, drugi leżałby już za granicą Europy z Azją.

W których miejscach nikt nie mieszka?

W miejscach zaznaczonych na zielono nikt nie mieszka. Jak widać, wschód USA jest dużo bardziej zurbanizowany. W zachodniej części znajdują się m.in. Góry Skaliste, Wielki Kanion, wiele parków narodowych (takich jak Clearwater czy Jellowstone), z kolei choćby Nevadę charakteryzują suche równiny. Najbardziej zielony stan to Alaska, ostatni w USA pod względem gęstości zaludnienia. Jest to największy stan (ponad milion km kwadratowych), a dopiero 47. pod względem liczby ludności.

Drugi najpopularniejszy język w Londynie

Mapa pokazująca drugi najpopularniejszy po angielskim język używany w poszczególnych dzielnicach Londynu. Jak widać mocną pozycję zajmuje polski. Polacy to obok Hindusów największa mniejszość narodowa w tym mieście.

Zielony na mapie to język tamilski, fioletowy – urdu ciemnoniebieski – gudźarati, a jasnoniebieski – pendżabski. Wszystkie używane są w Indiach. Widać także m.in. języki litewski, nepalski i turecki.

Procent ludzi otyłych

Interaktywna mapa Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiająca procent ludzi otyłych w danym państwie w latach 1975-2016. Można porównać jak tendencja do otyłości wzrasta od dziesięcioleci.

Koniecznie pobawcie się suwakiem. Po najechaniu na niego i kliknięciu przeniesiecie się wstecz. Do lat, kiedy zjawisko otyłości nie było tak powszechne.

Wielka Rosja

Jak wyglądałaby Rosja nałożona na Afrykę? Już nie musicie pytać! Ten wielki kraj zajmuje optycznie niemal tyle samo co Czarny Ląd. Rosja jest co prawda węższa, ale za to dłuższa.

Pod względem liczby ludności największy kraj świata jest dopiero 9. Rosja z powierzchnią 17 mln km kwadratowych ma mniej niż 145 mln obywateli, a zajmujący jedynie 147,5 tys. km kwadratowych Bangladesz (ponad dwa razy mniejszy niż Polska) zamieszkuje prawie 160 mln osób.

Emisja dwutlenku węgla od 1751 roku

Kolejna mapa Światowej Organizacji Zdrowia pokazująca ważne tendencje – w tym wypadku wzrost zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla. Koniecznie skorzystajcie z suwaka i zobaczcie jak prezentowały się wskaźniki w 1751 r.

Trwają działania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych. W Polsce samorządy dofinansowują na przykład wymianę pieców na mniej szkodliwe źródła energii. Niestety Polska nie wypada dobrze jeśli chodzi ogólnie o ekologię i emisję zanieczyszczeń (nie tylko gazów cieplarnianych). W ubiegłym roku Wrocław chwilowo był najbardziej zanieczyszczonym pyłami PM 2,5 i PM 10 miastem na świecie.

Mapa krajów używających tego formatu daty

Niezwykle klarowna mapa 🙂 Pokazuje wszystkie kraje, które używają formatu zapisu daty: miesiąc (MM), dzień (DD), rok (YYYY, lub bardziej swojsko – RRRR). Dlatego na przykład 25 maja 2018 roku to 05-25-2018, choć stosuje się najczęściej pisownię: May 25, 2018. Kto to wymyślił? Któż by inny, Amerykanie 🙂

Stara mapa z 1975 roku

stara mapa świata z 1975 roku afryka
Na mapie z 1975 roku znajdziecie jeszcze Zair czy Rodezję. Fot. Weronika Skupin, Tanie Loty ©

Gdy znaleźliśmy na strychu starą mapę świata z 1975 roku, nie mogliśmy się od niej oderwać. Istniały nie tylko ZSRR, Jugosławia, RFN i NRD, ale także ciekawe kraje afrykańskie. Zamiast Demokratycznej Republiki Konga był Zair. Istniały Dahomej i Rodezja.

Zobaczcie, jak wtedy kształtował się podział polityczny. Podróż w czasie w naszym tekście: Stara mapa z 1975 r. znaleziona na strychu. Dahomej, Górna Wolta – pamiętasz?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też