Jesteśmy pewni wiedzy o niektórych miejscach na Ziemi, tymczasem nie zawsze jest to prawda. Na pewne dane można spojrzeć z różnych stron. Oto fakty ze świata, które mogą Cię zadziwić.
Najgłębsze miejsce na Ziemi to wcale nie Rów Mariański
Rów Mariański jest najgłębszym miejscem na świecie, które powstało w sposób naturalny. Ma niespełna 11 km głębokości. Jednak jeszcze głębiej dociera rosyjski szyb naftowy u wybrzeża Sachalinu. W 2011 r. dowiercono się do głębokości 12 345 m pod poziomem morza, potem wykonano odwierty na 12,45 km, 12,7 km oraz 13 km i 13,5 km, a w ubiegłym roku aż na 15 km pod poziomem morza. Do konsorcjum Sachalin-1 należy rekord 9 z 10 najgłębszych odwiertów kiedykolwiek wykonanych na świecie.
Najwyższa góra to wcale nie Mt Everest
Mount Everest jest najwyższym szczytem o wysokości bezwzględnej. Jego wierzchołek znajduje się na 8848 m n.p.m., czyli najwyżej na świecie. Jednak ta góra nie jest najwyższa sama w sobie. Wysokość względna Everestu, czyli od jego podstawy, to zaledwie 4 600 m. Wulkan Mauna Kea na Hawajach ma 10 203 m wysokości względnej, od postawy na dnie oceanu do samego wierzchołka.
Najmniejsze państwo świata ma taką powierzchnię jak największy plac świata
44 hektary – taką powierzchnię ma zarówno największy plac świata, chiński Tian’anmen w Pekinie, jak i najmniejsze państwo świata, Watykan. Cały Watykan wraz z Bazyliką św. Piotra i muzeami watykańskimi można porównać do jednego wielkiego i jedynego w swoim rodzaju muzeum, ale zdecydowanie takiego, które da się obejść podczas całodniowej wycieczki. Z kolei gdy będziesz kiedykolwiek na placu Tian’anmen w Pekinie, możesz sobie wyobrazić, że zmieściłoby się na nim całe osobne państwo.
Radom jest większy niż Paryż
Wszyscy śmieją się z Radomia, tymczasem w jednej ze statystyk bije Paryż. Powierzchnia Radomia wynosi 111,8 km kwadratowych, a Paryża 105,4. Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale tak właśnie wygląda w liczbach. Warto też dodać, że w Polsce aż 23 miasta wyprzedzają Radom pod względem wielkości, a więc wszystkie są większe od Paryża, w tym tak niepozorne jak Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Rybnik, Kędzierzyn-Koźle czy Krynica Morska. Warszawa jest niemal pięć razy większa pod względem powierzchni, niż stolica Francji. Warto jednak wspomnieć, że Paryż zamieszkuje ponad 10 razy więcej osób niż Radom.
Najbardziej suche miejsce na Ziemi to nie Sahara
Sahara jest najbardziej znaną pustynią świata, ale wcale nie jest najsuchszym miejscem na Ziemi. Niektórzy za takie miejsce uznają Atakamę. Naukowcy zbadali, że choć opady się tam zdarzają, to ich roczna suma nie przekracza 100 mm. Jeśli chodzi o obszar, który notuje najniższą roczną sumę opadów, to na Antarktydzie w pobliżu Wyspy Rossa nie padało od dwóch milionów lat! Paradoksalnie ciężko jednak nazwać to miejsce najsuchszym na Ziemi, skoro skute jest lodem, czyli w sumie “zrobione” jest z wody.
Połowa wszystkich jezior świata jest w Kanadzie? To prawdopodobnie jeden z największych mitów
Przez wiele lat myślano, że ponad połowa wszystkich światowych jezior znajduje się w Kanadzie. Jeśli chodzi o liczbę jezior, to szacuje się, że w Kanadzie jest ich około 2 milionów. To o wiele za mało, by zbliżyć się do 50 proc. światowej liczby wszystkich jezior. W 2017 r. naukowcy ze Szwecji i Estonii zbadali ten problem za pomocą komputerowej analizy map satelitarnych. Łącznie na Ziemi jest 117 mln jezior. Niestety w badaniach brakuje dokładnych danych dotyczących każdego kraju z osobna. Na podstawie innych danych wiemy, że dla porównania w Polsce znajduje się 7081 jezior.