9 nowych państw, które mogą powstać za naszego życia

Pamiętacie Jugosławię? Jeździliście za granicę do Czechosłowacji, odwiedziliście NRD albo RFN? Wiele państw powstanie jeszcze zapewne za naszego życia, a kolejne przestaną istnieć. Oto 9 ciekawych przewidywań.

Katalonia

barcelona z lotu ptaka
Barcelona, perła Katalonii. Fot. Shutterstock

Mapa świata zmienia się szybko. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wiedzieliście, że nie ma już takich państw jak Birma czy Suazi?

Czytaj więcej: Eswatini, Mjanma i kilka innych nazw państw, których możesz nie znać

Katalończycy właściwie od zawsze mają się za inną nację niż Hiszpanie. Skłonności separatystyczne przede wszystkim słychać podczas rozmów z niektórymi Katalończykami. Trudno jednak zauważyć je na pierwszy rzut oka.

Katalonia ma swój herb, flagę, hymn, rząd i święto narodowe. Posiadała status autonomii zniesiony w 2017 r. przez parlament Hiszpanii. Miało to miejsce po tym, jak wybory do parlamentu Katalonii wygrało separatystyczne ugrupowanie, które ogłosiło początek końca suwerenności z Hiszpanią.

Tybet

mnisi w lhasa tybet chiny
Lhasa, Tybet. Fot. Unsplash

Tybet od 1912 do 1951 roku faktycznie był niezależny. Jednak dziś to region historyczno-geograficzny Azji w większości na terenie Chin, który oficjalnie nie posiada pełnej autonomii. Tybetańczycy mają nie tylko swoją flagę, czy język, ale też bogatą kulturę i historię. Są to podstawy do stworzenia państwa.

Obecnie Tybet jest reintegrowany z Chinami na pomocy tak zwanego porozumienia z 1951 roku, które porozumieniem ciężko było nazwać. Tereny te stały się okupowane przez Chińczyków, którzy wprowadzili m.in. kolektywizację ziemi. Tybet zachował jednak odrębność i wolność religijną. Istnieją ruchy optujące za tym, by tzw. Wolny Tybet rzeczywiście stał się odrębnym krajem.

Naddniestrze

naddniestrze mołdawia
Naddniestrze, obecna Mołdawia. Fot. Pixabay

Naddniestrzańska Republika Mołdawska czyli Naddniestrze to nieuznawane powszechnie państwo ze stolicą w Tyraspolu, znajdujące się w pasie między Mołdawią a Ukrainą. Uznawane jest jedynie przez Abchazję i Osetię Południową.

Na fladze i w herbie Naddniestrze ma radziecki sierp i młot, w 2017 r. zaś zrównano flagę rosyjską z flagą Naddniestrza i używa się jej podczas wszystkich uroczystości i wywiesza na urzędach. W 1990 r. Naddniestrze zadeklarowało pozostanie w ZSRR, podczas gdy Mołdawia z niego wystąpiła.

W 2006 r. podczas referendum 97 proc. populacji Naddniestrza opowiedziało się za niezależnością względem Mołdawii. Społeczność międzynarodowa jednak nie uznała tych wyników.

Teksas

Houston Usa
Houston, Teksas. Fot. Unsplash

Teksas z powodzeniem mógłby być osobnym państwem. Ten drugi pod względem wielkości po Alasce stan USA ma około trzykrotnie większy produkt krajowy brutto niż Polska.

W tym typowo republikańskim stanie podatki są niskie, wydatki na opiekę społeczną wysokie, a znaczne uprzemysłowienie daje zatrudnienie milionom osób. Swoje siedziby ma tu wiele wielkich koncernów, takich jak American Airlines, Dell, czy Frito-Lay. W Houston znajduje się też ważny ośrodek NASA (gdzie astronauci zgłaszają się, gdy mają problem).

Istniało kiedyś niepodległe państwo Republika Teksasu. W 1845 roku stało się 28. stanem USA. Rok później te tereny stały się przedmiotem sporu podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej między Meksykiem a USA. Dziś około 40 proc. teksańczyków wyraża chęć separacji. Będzie Texit?

Republika Serbska

Bośnia i Hercegowina, Sarajewo
Bośnia i Hercegowina, Sarajewo. Fot. Pixabay

Republika Serbska to jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny. Za stolice uważa się Sarajewo i Banja Lukę. Mieszka tam 1,4 mln osób, głównie Serbów.

Nie należy Republiki Serbskiej mylić z Serbią (która ma choćby podobną flagę, ale z serbskim herbem). Serbia jest w pełni uznanym państwem ze stolicą w Belgradzie.

Bośnia i Hercegowina powstała po wojnie bośniackiej w 1995 r. Serbowie czując się pominięci utworzyli nieuznawaną Republikę Serbską, a zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za niepodległością.

Somaliland

Zbrojni w Somalilandzie nieuznawanym państwie wydzielonym z Somalii
Zbrojni w Somalilandzie nieuznawanym państwie wydzielonym z Somalii. Clay Gilliand, Flickr, CC BY-SA 2.0

Nieoficjalnie afrykańska Somalia, jedno z najbardziej niebezpiecznych państw świata, dzieli się na kilka części. Są to m.in. autonomiczny region Puntland, a także i Somaliland, czyli islamska republika na północy kraju, która nie jest uznana przez żaden inny niepodległy kraj na świecie.

Somaliland ogłosił secesję w 1991 roku u progu wojny domowej. Ta część kraju wypracowała własny ustrój i funkcjonujący rząd, podczas gdy w pozostałej części Somalii trwa wojna domowa.

Osetia Południowa

osetia południowa góry gruzja
Osetia Południowa. Fot. Pixabay

Osetia Południowa leży w północnej Gruzji i w 1991 roku ogłosiła niepodległość, starając się przyłączyć do Rosji. Jest to państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej, oficjalnie podległe Gruzji, która uważa tę część kraju za terytorium okupowane przez Federację Rosyjską.

W Osetii Południowej wybuchały wojny o niepodległość. Podczas konfliktu w 2008 roku Gruzja zbrojnie zajęła konfliktowy obszar. Rosja zaś uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji.

Flandria i Walonia

antwerpia belgia
Antwerpia, Belgia. Fot. Shutterstock

W tym slajdzie opowiemy o dwóch państwach: Flandrii i Walonii, na jakie może podzielić się Belgia.

Flandria znajduje się na północy Belgii, inaczej to region flamandzki. Wchodziła przez lata w skład wielu różnych państw. Odczucia separatystyczne są tam dość silne. W 2006 roku belgijska stacja La Une ogłosiła nawet secesję Flandrii. Była to prowokacja (rzekomo przygotowywana przez dwa lata), która miała pobudzić do dyskusji o odłączeniu się od Belgii.

Francuskojęzyczna Walonia znajduje się na południu kraju. Za języki regionalne zostały uznane tam: champenois, gaumais, pikardyjski oraz waloński. Od 1993 roku Walonia jest regionem federalnym Belgii. Jak myślicie, czy Belgia niebawem przestanie istnieć?

Inne

czeczenia grozny rosja
Czeczenia, Grozny. Fot. Pixabay

Wiele jest terytoriów na terenie innych państw, które zachowują swoją odrębność i chcą separacji. Są także grupy etniczne pragnące utworzyć państwa na obszarze innych krajów, które nie mają na razie zbyt wielkich szans, ale uzyskują posłuch.

Wiemy, że może Wam brakować wielu przykładów w tym tekście. Ponieważ nie możemy rozpisywać się bez końca, podamy jedynie listę terytoriów i grup z mniejszymi lub większymi skłonnościami i możliwościami separatystycznymi. Jak myślicie, czy któreś z nich uzyskają niepodległość?

  • Abchazja (obecnie część Gruzji)
  • Emiraty Europejskie (arabskie terytorium na terenie Unii Europejskiej, m.in. Francji)
  • Zjednoczona Korea (powstała z Korei Północnej i Południowej)
  • Morawy (obecnie część Republiki Czeskiej)
  • Czeczenia (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Inguszetia (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Falklandy (obecnie brytyjskie terytorium zamorskie)
  • Górny Karabach (obecnie część Azerbejdżanu)
  • Kraj Krasnodarski (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Kraj Krasnojarski (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Dagestan (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Kraj Stawropolski (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Kaszmir (obecnie część Indii i Pakistanu)
  • Svalbard (obecnie zależny od Norwegii)
  • Adżaria (obecnie część Gruzji)
  • Grenlandia (obecnie zależna od Danii)
  • Republika Krymska (obecnie część Ukrainy zajętej przez Federację Rosyjską)
  • Kabardyno Bałkaria (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Adygeja (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Karaczaojo Czerkiejsa (obecnie część Federacji Rosyjskiej)
  • Wyspy Owcze (obecnie zależne od Danii)
  • Dżammu (obecnie część Indii)
  • Sandwich Południowy (obecnie część brytyjskiej dependencji Georgia Południowa i Sandwich Południowy)
  • i inne
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też