Spodobało się Wam nasze zestawienie 9 map, których nie pokażą Ci w szkole. Tym razem mamy być może nawet coś ciekawszego! Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda świat bez wody, ile w Polsce jest kościołów albo czy Antarktyda ma strefy czasowe? Oto 9 kolejnych fascynujących map! A właściwie 9 + kilka bonusów.
Polska w 3D
Jak wygląda ukształtowanie terenu Polski? Wiemy to teoretycznie z mapy fizycznej. Ale tak właściwie nie wszystko nam ona mówi. O wiele więcej wyjaśnia mapa Polski w 3D. Takie symulacje robi m.in. NASA. A widzicie Karpaty? To dopiero odjazd!
Pacyfik bez wody
Podobna mapa pokazuje jak wygląda dno oceanu bez wody. Nie dość, że doskonale widać granice płyt tektonicznych, to w dodatku podwodne łańcuchy górskie, których szczyty wynurzone ponad powierzchnię Pacyfiku tworzą atole.
Mamy też coś więcej. Poniżej film, który pokazuje nie tylko pacyficzne dno, ale także inne oceany bez wody.
Głód na świecie
Powyższa mapa przestawia światowy indeks głodu. Suwak u dołu interaktywnej infografiki pokazuje powagę problemu głodu w danym kraju na przestrzeni lat od 1992 r. do 2018 r. Jak widać są kraje, w których nadal głód jest ekstremalnie alarmujący.
Najdłuższe komercyjne loty świata, październik 2018
Najdłuższe trasy lotnicze samolotów pasażerskich w październiku 2018 r. Jak widzimy na trasie z Nowego Jorku do Singapuru obsługiwanej przez Singapore Airlines możemy się nieźle wynudzić. Z racji tego, że ziemia jest okrągła (z góry przepraszamy płaskoziemców za ten osąd), trasa tego lotu przebiega nad Arktyką.
Linie Qatar także oferują bardzo długi lot: z Doha (gdzie mają bazę) do Auckland. Na podium znalazły się także linie Qantas z połączeniem Londyn – Perth.
Ostatnie kary śmierci w Europie
Teraz coś mrocznego… Powyższa mapa pokazuje rok ostatniej kary śmierci w poszczególnych krajach świata, a także sposób egzekucji. Jak widzimy w Polsce po raz ostatni skazano kogoś na śmierć w 1988 roku przez powieszenie. Był to wyrok na 29-letnim Stanisławie Czabańskim, mordercy i gwałcicielu.
Dość dawno temu, bo w 1830 roku, pozbawiono głowy ostatniego skazanego na Islandii. Jest to najstarsza egzekucja, której się doszukaliśmy. A te stosunkowo świeże? Niepokoi fakt, że jeszcze w ubiegłym roku na Białorusi dokonano wyroku przez rozstrzelanie.
Więcej osób mieszka w środku kółka niż poza nim
W środku zielonego kółka mieszka więcej osób niż na zewnątrz! Na powiększeniu zaznaczono większe miasta w obrębie tego obszaru. To światowe metropolie takie jak Tokio, Pekin, Szanghaj czy Dżakarta. Robi wrażenie, prawda?
Procent palaczy w danym kraju
Ile procent mężczyzn w Polsce pali papierosy i jak to wygląda w Europie? Odpowiedzi udzieli powyższa mapa. W Rosji procent palaczy jest niemal dwa razy większy. Sporo popalają także Grecy. My mieścimy się mniej więcej w połowie stawki. Palących Duńczyków i Islandczyków jest z kolei tylko 17 procent. Na statystyki na pewno wpływ mają ceny papierosów, a także stopień edukacji zdrowotnej.
Wszystkie publiczne sauny w Finlandii
Ponieważ uwielbiam saunować, mogłabym nie wyjeżdżać z Finlandii nigdy i codziennie zaliczać inną saunę.
Google Maps daje nam możliwość zaznaczenia danego rodzaju obiektów i oddalenia mapy. W Anglii podobnie wygląda mama pubów, a w Polsce… kościołów.
Strefy czasowe na Antarktydzie
Antarktyda dzieli się na strefy czasowe. Jednak w okolicy samego bieguna obowiązuje jedna strefa: UTC +13:00. Nie ma więc takiego punktu, w którym zbiega się na przykład osiem różnych stref czasowych i możemy sobie chodzić w tym miejscu w kółko co chwilę zmieniając strefę.