Awaryjne lądowania, kurs makijażu i pierwsza pomoc. Zobacz, jak naprawdę wygląda szkolenie stewardes

Lądowanie na wodzie? Odhaczone. Szkolenie z robienia makijażu? Odhaczone. Kurs pierwszej pomocy? Odhaczony. Szkolenie na stewardesę okazuje się nie takie oczywiste, jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza w linii Emirates.

Praca stewardesy kojarzy się zazwyczaj z częstymi lotami po świecie i spotykaniem wielu nowych ludzi. Ale co trzeba zrobić, żeby móc pracować w tym zawodzie w jednej z najlepszych linii lotniczych? Okazuje się, że przejście szkolenia wymaga wielu różnorodnych zdolności i umiejętności. Oczywiście, nie zawsze tak to wyglądało. Początkowo stewardesy pełniły jedynie rolę powietrznych kelnerek, jednak takie podejście do ich pracy już dawno się zmieniło.

Linie Emirates swoją najnowszą placówkę szkoleniową mają w Dubaju. A trening na stewardesę przypomina tam trening do jednostki specjalnej. Trzeba nauczyć się jak gasić pożary, jak funkcjonować w bardzo niskich temperaturach, jak radzić sobie z agresywnymi pasażerami… Ale oprócz tego szkolenie obejmuje również techniki wykonywania makijażu, uczy jak zachować dobrą kondycję, a także nakłada nacisk na naukę odpowiedniego kontaktu z klientami linii.

Procedury bezpieczeństwa

Przez pierwszych 13 dni szkolenia przeprowadzane są symulacje wszystkich procedur bezpieczeństwa na wypadek sytuacji awaryjnych (włącznie z dekompresją kabiny czy awaryjnym lądowaniem zarówno na wodzie jak i na lądzie). Wszystkie te ćwiczenia odbywają się w trzech symulatorach odwzorowujących 1:1 prawdziwe samoloty. W sposób sztuczny wytwarzane są turbulencje oraz inne możliwe scenariusze na pokładzie. Możliwe jest nawet odtworzenie każdego etapu lotu, od holowania przez start po lądowanie.

Symulatory zamiast okien mają zamontowane ekrany, na których wyświetlane są różne warunki atmosferyczne i sytuacje awaryjne. Zainstalowane są również wytwornice dymu, by szkolić przyszłą załogę, co robić w przypadku pożaru. Nawet klamki w toaletach nagrzewają się tak, jak podczas prawdziwego pożaru. Dzięki temu szkoleniu załoga zapoznaje się z konkretnymi technikami oddychania (m.in. oddychaniem ochronnym), które należy stosować podczas pożarów w trakcie lotu, a także dowiaduje się jak pomóc pasażerom, którzy mogli zemdleć podczas pożaru. Załoga uczy się również jak nurkować w wodach o temperaturze od 16 do 21 stopni Celsjusza, oraz jak ćwiczyć techniki utrzymania ciepłoty ciała.

Zagrożenia zdrowotne

Personel pokładowy przechodzi również pięciodniowe szkolenie medyczne, podczas którego dowiaduje się jak prowadzić na pokładzie resuscytację krążeniowo-oddechową, jak radzić sobie z krwotokiem czy oparzeniami, a nawet jak odebrać poród. Dodatkowo przeprowadzane są szczegółowe szkolenia na wypadek porwań samolotu, sabotażu a także agresywnego zachowania pasażerów. Załoga trenuje nawet sztuki walki, choć to akurat w ograniczonym zakresie: mogą wykorzystywać jedynie wagę ciała pasażerów przeciwko nim samym.

Wygląd i prezencja

Załoga pokładowa musi nauczyć się nie tylko tego, co robić w sytuacjach zagrożenia czy awaryjnych. Musi się również dobrze prezentować i stanowić wizytówkę linii lotniczej. Emirates szkoli swoich pracowników również w zakresie makijażu i ubioru. Dozwolona jest ściśle określona gama kolorów, a kosmetyki są dostarczane przez wyselekcjonowanego dostawcę. Uniform również odgrywa ważną rolę, dlatego specjalny kurs dotyczy samego dbania o ubiór. Oprócz tego dodatkowe szkolenie obejmuje nawet wiedzę dietetyczną i żywieniową.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też