Błyskawiczne powodzie i ocieplenie klimatu. Ten jedyny w swoim rodzaju samolot ma temu zaradzić!

Powstawanie błyskawicznych powodzi oraz postępujące zmiany klimatu są zjawiskami, nad którymi człowiek nie ma zbyt dużej kontroli, przynajmniej w krótkiej perspektywie czasu. Istnieje jednak spora szansa, że niebawem badania nad nimi wkroczą na nowy poziom, o którym wcześniej nikomu nawet się nie śniło. Wszystko za sprawą naukowców z University of Michigan w Ann Arbor, którzy do obserwacji klimatycznych zdecydowali się wybrać drogę powietrzną.

Innowacyjny projekt

Grupa naukowców postanowiła zainstalować odbiornik GPS w samolocie należącym do linii Air New Zealand. Dzięki temu zdecydowanej poprawie ma ulec nie tylko proces prognozonowania i przewidywania błyskawicznych powodzi, ale także obserwacja zmian klimatu, jakie wpływają na wyspę na południowym Pacyfiku. Projekt ekspertów z University of Michigan w Ann Arbor jest częścią misji satelitarnej Cyclone Global Navigation Satellite System (CYGNSS), mającej na celu jak najdokładniejsze zbadanie formowania się cyklonów tropikalnych i huraganów.

Statek kosmiczny CYGNSS zbudowany jest między innymi z odbiorników nawigacji satelitarnej, która przechwytuje odbijające się od tafli oceanów sygnały GPS, a także wszelkie dane dotyczące prędkości wiatru w trakcie burzy. Od początku trwania misji konstrukcja przeprowadzała przede wszystkim obserwacje lądowe w zakresie wilgotności gleb, suszy i powodzi. Najnowszy projekt naukowców ma się stać kolejnym krokiem w celu zrozumienia otaczającego nas świata.

Specjalny odbiornik GPS nowej generacji będzie na wyposażeniu samolotów Air New Zealand Q300. Każdego dnia na terenie całego kraju zbieranych będzie szereg danych, pomagających zrozumieć zjawiska formowania się powodzi i czynników, które wpływają na ocieplanie się klimatu. Maszyny będą latały w odległości około 16 tysięcy stóp nad ziemią, co pozwoli na uzyskanie lepszej czułości odbiorników i wyższej rozdzielczości przestrzennej. Rozpoczęcie ich użycia datuje się na końcówkę 2020 roku i jeśli okażą się one sukcesem, nowozelandzkie linie lotnicze będą chciały je rozszerzyć na większą skalę.

Tak duży krok w stronę rozwiązania problemów klimatycznych może być przełomowym krokiem nie tylko dla linii lotniczych, ale i całego środowiska naukowego. Nie da się ukryć, że jeśli misja zakończy się powodzeniem, wiele obecnych problemów może zostać rozwiązanych.

Zmiany klimatyczne mają istotny wpływ w kontekście lotów samolotem. W tekście Ekstremalne lądowanie podczas huraganu! Pasażerowie byli przerażeni (film) wyraźnie widać, jakie są skutki potężnego wiatru, przechodzącego nad lotniskiem. Jeśli zatem do zrozumienia procesu powstawania takich warunków wykorzystywane będą samoloty, przede wszystkim należy mieć nadzieję, że akcje badawcze będą przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też