Turbulencje są jednym z powodów, które powodują strach przed lataniem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy turbulencje są niebezpieczne? Odpowiedź jest prosta: turbulencje nie są niebezpieczne. Sprawdź dlaczego.
Turbulencja to ruch powietrza, którego normalnie nie można zobaczyć i często pojawia się nieoczekiwanie. Może to być spowodowane wieloma różnymi warunkami, w tym ciśnieniem atmosferycznym, prądami powietrznymi, frontami atmosferycznymi lub burzami. Turbulencje zdarzają się podczas wielu lotów i prawie za każdym razem powodują większą lub mniejszą nerwowość u pasażerów. Dlatego warto zrozumieć czym są turbulencje.
Zakłócenia przepływu mas powietrza powodują, że samolot zaczyna lekko opadać lub unosić się, drgać lub trząść. Niestety często jest to nieprzyjemne i wywołuje panikę i strach pośród pasażerów. Jeśli to dotyczy też Ciebie, to mamy sposób na to by uspokoić Twoje nerwy.
Turbulencja jest normalna
Pomyśl o turbulencjach jak o falach w oceanie. Duże lub nieregularne fale mogą powodować niewygodną przejażdżkę łodzią, ale niekoniecznie są niebezpieczne. To samo dzieje się z samolotem lecącym przez nieregularne wiatry.
Co powoduje nagłe zakłócenia ruchu mas powietrza, które prowadzą do turbulencji? Najczęściej spowodowane są one zetknięciem się prądów powietrza o różnych prędkościach lub kierunkach. Innym powodem są prądy konwekcyjne, czyli masy powietrza ogrzewane przez słońce. To zjawisko jest dość częste, jeśli samolot przelatuje przez chmury. Uskoki wiatru, które pojawiają się na granicach lądów i morza czy oceanu albo nad masywami górskimi także mogą prowadzić do tak znienawidzonego przez podróżnych zjawiska. Zakłócenie ruchu mas powietrza powodują też inne samoloty.
Czy turbulencja jest niebezpieczna?
Najpierw trochę statystyki. Federalna Administracja Lotnictwa FAA (Federal Aviation Administration) podaje , że każdego roku około 58 osób w Stanach Zjednoczonych zostaje rannych w wyniku turbulencji! To naprawdę niewielka liczba w porównaniu z ilością podróżujących samolotem w USA (ponad 925 milionów w 2019 roku). Większość tych sytuacji była spowodowana brakiem zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Pasy bezpieczeństwa: Twoja pierwsza obrona przed turbulencjami
Gdy radar pogodowy Twojego pilota wskaże potencjalne turbulencje, pilot włączy lampkę „Zapnij pas” nad Twoim siedzeniem. W twoim najlepszym interesie jest zwrócenie uwagi na to uwagi i zapięcie pasów, gdyż to właśnie one są potężną ochroną przed potencjalnymi obrażeniami związanymi z turbulencjami. Piloci wiedzą, że turbulencja nadchodzi i zawsze starają się planować trasę tak by jej uniknąć, ale w przypadku nieuniknionych turbulencji upewnią się, że lampka „zapnij pasy” jest włączona, a pasażerowie są świadomi z wyprzedzeniem potencjalnie bardziej intensywnych turbulencji.
Samolot nie rozbije się z powodu turbulencji
Pamiętaj że turbulencje nie spowodują katastrofy samolotu. Wbrew wrażeniu pasażerów nawet silna turbulencja nie jest oznaką tego, że samolot zaraz rozpadnie się na kawałki. Samoloty buduje się tak, aby wytrzymać nawet najmocniejsze turbulencje. Dodatkowo piloci potrafią dopasować prędkość tak by bezpiecznie przelecieć przez zakłócenia.